Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Talentų pritraukimo skatinimas: tikslinio užsienio lietuvio portreto identifikavimas

2021 m. kovo 8 d. - 2021 m. rugsėjo 3 d.

Problema

Pagal Užsienio reikalų ministerijos skaičiavimus, Lietuva, nuo seno patyrusi ne vieną emigracijos bangą, turi didelę diasporą – už Lietuvos ribų gyvena apie 1,3 mln. lietuvių ir lietuvių kilmės žmonių (2021). Nors emigracija pati savaime nėra neigiamas reiškinys, tačiau Lietuvos atveju dideli emigracijos ir maži imigracijos mastai kelia šaliai nemažai iššūkių: kinta šalies demografinė struktūra (visuomenė sensta), ima trūkti darbo jėgos, nuteka protai.

Lietuvoje, dėl didelio masto emigracijos ir tik simbolinės imigracijos, gyventojų skaičius nuo 1990 m. sumažėjo beveik ketvirtadaliu – 24,4 proc. (TMO, 2018). Tad vis labiau juntama emigracijos pasekmė – senstanti visuomenė. Jau 2050 m. Lietuvos populiacija bus viena vyriausių Europoje (STRATA, 2020). Lietuvos populiacijos senėjimo tempas yra beveik 2 kartus greitesnis negu Europos Sąjungos vidurkis. Prie šio spartaus gyventojų senėjimo prisideda ypač aukšta jaunų žmonių emigracija. Visa tai kelia rimtų iššūkių šalies ekonomikai ir darbo rinkai. Talentai yra itin svarbūs šalies investiciniam klimatui. Šis veiksnys nurodomas kaip prioritetas, kuris skatina užsienio investuotojus investuoti Lietuvoje ir čia likti. Visgi, investuotojai ir analitikai pabrėžia, kad kvalifikuotos darbo jėgos šalyje trūksta (LIPI, 2021).

Aukštos kvalifikacijos specialistų trūkumas Lietuvoje, prie kurio ženkliai prisideda protų nutekėjimas, jau yra tapęs aktualia problema: 2019 m. kiek daugiau nei trečdalis emigravusiųjų prieš išvykimą dirbo aukštos kvalifikacijos profesijose (STRATA, 2020). Prognozuojama, jog aukštųjų technologijų ekonomika Europos Sąjungoje vidutiniškai augs 7,4 proc., Lietuvoje numatomas 16,4 proc. didėjimas (UŽT, 2019). Taip pat numatoma, kad 2030 m. 9 iš 10 naujų darbo vietų Europos Sąjungoje reikalaus aukštos kvalifikacijos darbuotojų (CEDEFOP, 2018).

Grįžtamoji aukštos kvalifikacijos specialistų migracija – galimybė Lietuvai mažinti specialistų trūkumą šalyje, skatinti inovacijas ir gerinti šalies investicinę aplinką: „INFOBALT“ ir „Investuok Lietuvoje” atlikto tyrimo duomenimis, vienas iš būdų skatinti didesnį IRT (informacinių ir ryšių technologijų) paklausos bei pasiūlos suderinamumą – aktyviai siekti susigrąžinti iš Lietuvos į užsienį išvykusius specialistus (2018).

Aukštos kvalifikacijos darbuotojų pritraukimui Lietuvai reikalinga gerai suprasti savo tikslinės auditorijos poreikius, grįžti skatinančius veiksnius, lūkesčius, dvejones ir tiek numanomus, tiek ir realius iššūkius. Tam reikalinga aiškiai įvardinti nišas, kur Lietuvos vertės pasiūlymas galėtų būti patrauklus iš užsienio grįžtantiems lietuviams ir tiksliai įvardinti tikslinio užsienio lietuvio portretą, kad galima būtų pasitelkti veiksmingiausius rinkodaros kanalus ir paveikiausias žinutes ryšiui su talentais užmegzti bei juos prisitraukti.

Tikslas

Identifikuoti tikslinio užsienio lietuvio portretą pagal Lietuvos prioritetinius sektorius ir parengti veiksmų gaires apžvelgiant, kaip pritraukti aukštos kvalifikacijos specialistus į Lietuvą

Projekto eiga

2021/03/31

Tyrimo siūlymas patvirtintas ir suderintas su pagrindinėmis suinteresuotomis šalimis

2021/04/26

Išanalizuoti esami diasporos tyrimai ir apklausos, siekiant identifikuoti žinių apie tikslinį užsienio lietuvį spragą

2021/05/21

Atlikta Lietuvos darbo rinkos ir Work in Lithuania skelbimų analizė, siekiant suprasti, kur Lietuvos karjeros galimybių pasiūlymas galėtų būti konkurencingas užsienio valstybių kontekste

2021/07/02

Kokybinis tyrimas: įvykdytos fokus grupės ir individualūs interviu su tikslinėmis užsienio lietuvių auditorijomis

2021/08/24

Atlikta kokybinio tyrimo analizė, išskaidant išvadas pagal tikslinius sektorius

2021/09/03

Tikslinių aukštos kvalifikacijos specialistų pritraukimo gairės pristatytos suinteresuotosioms šalims

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

2020/21
Julija Jankaitė
Julija Jankaitė
2020/21
Monika Budrytė
Monika Budrytė

Panašūs projektai

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Lietuvos pramonės automatizacijos proveržio skatinimas

„Investuok Lietuvoje“

Įvertinti esamą situaciją Lietuvos pramonėje ir pasiūlyti sprendimus automatizacijos skatinimui.

Dalyviai: Lukas Charitonovas, Rokas Klioštoraitis

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Nacionalinis dirbtinio intelekto (DI) priežiūros ir proveržio skatinimo modelis

LR ekonomikos ir inovacijų ministerija

Parengti vientisą reguliacijos ir inovacijų rėmimo modelį, kuris padėtų įgyvendinti ES DI reglamento nuostatas ir įgalintų pasinaudoti reglamento atnešamomis galimybėmis Lietuvos proveržiui DI srityje užtikrinti. 

Dalyviai: Benediktas Girdvainis

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Kibernetinio saugumo bendruomenės kūrimas: Cyber Campus koncepcija

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras

Sukurti kibernetinio saugumo pilotinio projekto Cyber Campus koncepciją ir jos įgyvendinimo planą. Cyber Campus bus lygiateisiškumo pagrindais organizuota, kibernetinio saugumo ekosistemai skirta platforma, kuria siekiama suburti aktyvią kibernetinio saugumo bendruomenę, sudarytą iš verslo, viešojo sektoriaus ir mokslo atstovų.

Dalyviai: Dominykas Kugelevičius, Rasa Mončiunskaitė

2023 m. rugsėjo 7 d. - 2024 m. kovo 1 d.

Lietuvos pranašumų puslaidininkių ir optoelektronikos sektoriuose įvertinimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – identifikuoti regioninius Lietuvos pranašumus puslaidininkių ir optoelektronikos sektoriuose; pateikti Lietuvos vertės pasiūlymą TUI pritraukimui. 

Dalyviai: Barbora Sharrock, Rokas Klioštoraitis

2023 m. rugsėjo 7 d. - 2024 m. kovo 1 d.

Fizinių asmenų galimybės prisidėti prie kultūros finansavimo

LR Kultūros ministerija

Projekto tikslas – išsiaiškinti, kokiais būdais fiziniai asmenys gali prisidėti prie kultūros finansavimo ir kaip tam sukurti palankesnes sąlygas.

Dalyviai: Giedrė Pociūtė, Ieva Mikutavičiūtė

2023 m. rugsėjo 7 d. - 2024 m. kovo 1 d.

Lietuvos susisiekimo sektoriaus inovacijų plėtros potencialas

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – ištirti Lietuvos susisiekimo sektoriaus inovacijų ekosistemos augimo potencialą ir paruošti rekomendacijas bei pilotinį sprendimą šiam augimui skatinti.

Dalyviai: Viktorija Orlovaitė, Benediktas Girdvainis