Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Sveikatos apsaugos ministerija

Stebėsenos sistema psichikos sveikatos centrams

2017 m. rugsėjo 6 d. - 2018 m. kovo 4 d.

Problema

Mens sana in corpore sano – sveikame kūne sveika siela. Tiesa. Tiesa ir tai, kad paskutiniojo dešimtmečio moksliniai tyrimai rodo, jog egzistuoja atgalinis ryšys – sveikoje sieloje sveikas kūnas. Pozityvus požiūris į mus supantį gyvenimą yra puiki vakcina prieš besibeldžiančias ligas. Tačiau kasdienis stresas, įtampa, nerimas – galimi faktoriai ne tik bendram ūpo praradimui, bet ir psichikos sveikatos sutrikimams atsirasti.

Šiuo metu Lietuvos psichikos sveikatos apsaugos sistema yra tobulinama ir planuojama Psichikos sveikatos centrų optimizacija. Šių centrų yra 115 ir jie turėtų paslaugas teikti komandiniu principu, įtraukiančiu psichiatrus, psichologus bei socialinius darbuotojus. Draustiems piliečiams centrų suteikiamos paslaugos yra nemokamos.

Atrodytų puiku – turime gerą geografinį priėjimą, paslaugos mums nekainuoja, tad Lietuvos psichikos sveikata turėtų būti pavydėtina. Tačiau garsiai eskaluojamas vienintelis psichikos sveikatos rodiklis – savižudybių skaičius – mūsų nedžiugina. Kodėl? Kokios priežastys? Ką galime pakeisti? Kur turėtume daugiau investuoti? Kam lėšų turėtume nebeskirti? Kurios intervencijos veikia, o kurios yra atsisakytinos arba koreguotinos? Bandant atsakyti į pulką šių klausimų projekto vadovėms teko pripažinti, kad reikia daugiau informacijos realiai situacijai suprasti, ją įvertinti ir psichikos sveikatos politikai formuoti.

Tad projekto metu dalyvės Aneta ir Barbora kurs stebėsenos sistemą Psichikos sveikatos centrams – esminiam psichikos sveikatos sistemos elementui. Bus analizuojama dabartinė Lietuvos situacija ir apžvelgta geroji kitų šalių praktika. Tyrimo metu surinkti rodikliai bus pristatyti organizuojamoje viešojoje konsultacijoje su visuomenės ir psichikos sveikatos ekspertais bei suinteresuotomis šalimis. Tikimasi, kad sukurta stebėsenos sistema padės ne tik tikslingai kaupti informaciją apie Psichikos sveikatos centrų veiklą, bet ir ją naudoti priimant politinius ir finansinius sprendimus.

Tikslas

Sukurti stebėsenos sistemą psichikos sveikatos centrams.

„Kurk Lietuvai“ projekto metu sukurtas Psichikos sveikatos centruose teikiamų paslaugų kokybės stebėsenos modelis – tai pirmas žingsnis diegti stebėsenos sistemą, skirtą gerinti pirminio lygio psichikos sveikatos priežiūrą Lietuvoje. Modelis apibūdina PSC paslaugų teikimo stebėsenos organizavimą ir vykdymą valstybės lygiu. Modelis įtraukia rekomenduojamų domenų bei rodiklių sąrašą, laukiamą naudą ir rekomendacijas.

Projekto eiga

2017/10/15

Atliktos Lietuvos dabartinės situacijos ir užsienio gerųjų praktikų analizės

2017/11/19

Įvykdyta viešoji konsultacija dėl rodiklių su ekspertais ir suinteresuotomis šalimis

2017/11/19

Sukurtas psichikos sveikatos centrų stebėsenos modelis

2018/01/28

Atsakinga institucija apmokyta stebėsenos

2018/02/28

Atlikta pirminė stebėsenos apžvalga

Projekto failai

Rezultatas

„Kurk Lietuvai“ projekto metu sukurtas Psichikos sveikatos centruose teikiamų paslaugų kokybės stebėsenos modelis – tai pirmas žingsnis diegti stebėsenos sistemą, skirtą gerinti pirminio lygio psichikos sveikatos priežiūrą Lietuvoje. Modelis apibūdina PSC paslaugų teikimo stebėsenos organizavimą ir vykdymą valstybės lygiu. Modelis įtraukia rekomenduojamų domenų bei rodiklių sąrašą, laukiamą naudą ir rekomendacijas. https://youtu.be/T6-lXXxOyhk

Dalyviai

2017/18
Aneta Buraitytė
Aneta Buraitytė
2017/18
Barbora Butkutė
Barbora Butkutė

Panašūs projektai

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Lietuvos kriptoturto rinkos analizė ir plėtra

„Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – ištyrus Lietuvos ir užsienio kapitalo kriptoturto rinkas, suformuoti Lietuvos kriptoturto vertės pasiūlymą stipriausioms užsienio kapitalo įmonėms. Sukūrus šį vertės pasiūlymą, planuojama inicijuoti dialogą su užsienio kapitalo įmonėmis taip siekiant į Lietuvą pritraukti patikimiausias ir didžiausias pasaulio kriptoturto rinkos įmones. 

Dalyviai: Viktorija Orlovaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Pakartotinio elektronikos naudojimo skatinimas Lietuvos viešajame sektoriuje

LR ekonomikos ir inovacijų ministerija

Projekto tikslas – skatinti pakartotinį elektronikos naudojimą viešajame sektoriuje turto įsigijimo, naudojimo ir nurašymo tvarkoje identifikuojant ir praplečiant galimybes, kaip teikti prioritetą pakartotiniam elektronikos naudojimui. 

Dalyviai: Rūta Kukulskytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žinių algoritmas: dirbtinio intelekto taikymas Lietuvos žurnalistikoje

LR Kultūros ministerija

Projekto tikslas – atlikti DI įrankių taikymo Lietuvos žurnalistikoje praktikos tyrimą: atskleisti DI naudojimo žurnalistikoje mastą ir įvairovę, suprasti DI naudojimą supančias baimes, stigmas ir iššūkius, skatinti etišką, saugų ir skaidrų DI įrankių naudojimą žurnalistikoje.

Dalyviai: Agnė Mikštienė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Persikėlimo patirtys: aukštos profesinės kvalifikacijos migrantų istorijų tyrimas

Work in Lithuania

Projekto tikslas – atskleisti pagrindinius Lietuvoje gyvenančių aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečių persikėlimą nulėmusius veiksnius, jų lūkesčius ir asmeninę patirtį.

Dalyviai: Barbora Sharrock

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Darbo rinkos poreikių ir bedarbių įgūdžių atotrūkis: sprendimai bedarbių švietimo srityje

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – optimizuoti paramos mokymuisi priemonių sistemą taip, kad ji būtų: (1) tikslingiau orientuota į bedarbių integraciją darbo rinkoje; (2) prieinama didesnei daliai bedarbių.

Dalyviai: Agnė Pakšytė, Gintarė Petrauskaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Intelektinių transporto sistemų plėtros galimybės Lietuvoje

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – įvertinti ITS plėtros galimybes Lietuvoje

Dalyviai: Eglė Mordasaitė, Rugilė Dunauskaitė