Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Ekonomikos ir inovacijų ministerija

Skaitmeninė ekonomika Lietuvoje: metodologijos kūrimas ir pirminė analizė

2018 m. rugsėjo 6 d. - 2019 m. kovo 8 d.

Problema

Nuo maisto užsisakymo internetu iki dirbtinio intelekto startuolių, kuriančių medicinos inovacijas, nuo gyvenamosios vietos deklaravimo internetu iki dalijimosi ir platformų ekonomikos – visa tai telpa po žodžių junginiu skaitmeninė ekonomika. Dažnai apibrėžiama kaip skaitmeninių technologijų pagrindu kuriama ekonomika, ji kasmet sparčiai auga. Anot tarptautinių ekspertų, skaitmeninė ekonomiką išaugs nuo 15% iki beveik 25% pasaulio BVP iki 2025 metų. Prognozuojama, kad skaitmenizacija ir robotizacija panaikins 75mln. bet sukurs 133mln. darbo vietų. Tad skaitmeninė ekonomika atveria daug galimybių, tačiau nevaldomas skaitmenizavimas gali tik dar labiau padidinti nelygybę tarp žmonių, miestų bei padidinti piliečių nepasitikėjimą valdžia. Kokį pokyčių kelią pasirinks Lietuva – tvarų ir integracinį augimą ar didėjančią skaitmeninę atskritį?

Tam, kad pasirinktume teisingą kelią bei strategiją, pirma turime žinoti, ką šiuo metu turime. Skaitmeninės ekonomikos šalys-lyderės, tokios kaip Danija, Naujoji Zelandija ar Suomija, investuoja į savo šalies tyrimus, bando suprasti skaitmeninės ekonomikos poveikį BVP, pridėtinei vertei, ekonominiam augimui, bei galimybes susijusias su skirtingomis skaitmeninės ekonomikos sritimis, tokiomis kaip didieji duomenys ar dirbtinis intelektas. Šiuo metu Lietuvoje rodikliai apie IT panaudojimą įmonėse, namų ūkiuose bei viešąjame sektoriuje yra renkami, tačiau holistinė skaitmeninės ekonomikos apžvalga, kuri įtrauktų ne tik IT sektorių, bet ir skaitmeninėmis technologijomis įgalintas kitas industrijas, tai pat skaitmenizavimo įtaką žmonių gerovei, verslų našumui, bendrą skaitmeninės ekonomikos įtaką ekonominiams rodikliams, šiuo metu nėra naudojama priimant sprendimus, nors galėtų padėti kurti įrodymais grįstą viešąją politiką ir nusistatyti mūsų judėjimo kryptį. Skaitmeninė ekonomika mažoms šalims sukuria galimybę konkuruoti tarptautinėje arenoje, tad ir mes galėtume sėkmingai panaudoti skaitmeninę ekonomiką šalies vystymuisi ir tapti šios srities lyderiais.

Tikslas

Bendradarbiaujant su viešojo sektoriaus analitikais, verslo bei universitetų atstovais, parengti skaitmeninės ekonomikos skaičiavimo metodologiją, kurią sudarytų kiekybiniai skaitmeninės ekonomikos rodiklių, BVP dalies bei pridėtinės vertės skaičiavimai, ir kokybinis tyrimas pasirinktų skaitmeninės ekonomikos sričių. Pagal metodologiją tuomet bus paruošta analizė, apibendrinanti pasaulines tendencijas, Lietuvos stipriąsias bei silpnąsias sritis skaitmeninėje ekonomikoje. Metodologija ir analizė padės toliau kurti įrodymais grįstą viešąją politikią, kuri galės užtikrinti, kad Lietuva yra pasiruošus ateities pokyčiams

Projekto eiga

2018/10/22

Atlikta tarptautinių analizių ir užsienio praktikų apžvalga

2018/11/12

Atlikta esamos situacijos analizė

2019/01/30

Atliktos konsultacijos metodiniais klausimais

2019/02/14

Paruošta skaitmeninės ekonomikos klasifikacijos ir skaičiavimų metodologija

2019/02/14

Paruošta skaitmenizacijos indekso metodologija

2019/03/01

Atlikti skaitmeninės ekonomikos Lietuvoje skaičiavimai ir analizė (pagal skaitmeninės ekonomikos klasifikacijos metodologiją)

2019/03/08

Atlikti skaitmenizacijos indekso skaičiavimai ir analizė

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

2018/19
Arūnė Matelytė
Arūnė Matelytė

Panašūs projektai

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Lietuvos kriptoturto rinkos analizė ir plėtra

„Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – ištyrus Lietuvos ir užsienio kapitalo kriptoturto rinkas, suformuoti Lietuvos kriptoturto vertės pasiūlymą stipriausioms užsienio kapitalo įmonėms. Sukūrus šį vertės pasiūlymą, planuojama inicijuoti dialogą su užsienio kapitalo įmonėmis taip siekiant į Lietuvą pritraukti patikimiausias ir didžiausias pasaulio kriptoturto rinkos įmones. 

Dalyviai: Viktorija Orlovaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Pakartotinio elektronikos naudojimo skatinimas Lietuvos viešajame sektoriuje

LR ekonomikos ir inovacijų ministerija

Projekto tikslas – skatinti pakartotinį elektronikos naudojimą viešajame sektoriuje turto įsigijimo, naudojimo ir nurašymo tvarkoje identifikuojant ir praplečiant galimybes, kaip teikti prioritetą pakartotiniam elektronikos naudojimui. 

Dalyviai: Rūta Kukulskytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žinių algoritmas: dirbtinio intelekto taikymas Lietuvos žurnalistikoje

LR Kultūros ministerija

Projekto tikslas – atlikti DI įrankių taikymo Lietuvos žurnalistikoje praktikos tyrimą: atskleisti DI naudojimo žurnalistikoje mastą ir įvairovę, suprasti DI naudojimą supančias baimes, stigmas ir iššūkius, skatinti etišką, saugų ir skaidrų DI įrankių naudojimą žurnalistikoje.

Dalyviai: Agnė Mikštienė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Persikėlimo patirtys: aukštos profesinės kvalifikacijos migrantų istorijų tyrimas

Work in Lithuania

Projekto tikslas – atskleisti pagrindinius Lietuvoje gyvenančių aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečių persikėlimą nulėmusius veiksnius, jų lūkesčius ir asmeninę patirtį.

Dalyviai: Barbora Sharrock

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Darbo rinkos poreikių ir bedarbių įgūdžių atotrūkis: sprendimai bedarbių švietimo srityje

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – optimizuoti paramos mokymuisi priemonių sistemą taip, kad ji būtų: (1) tikslingiau orientuota į bedarbių integraciją darbo rinkoje; (2) prieinama didesnei daliai bedarbių.

Dalyviai: Agnė Pakšytė, Gintarė Petrauskaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Intelektinių transporto sistemų plėtros galimybės Lietuvoje

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – įvertinti ITS plėtros galimybes Lietuvoje

Dalyviai: Eglė Mordasaitė, Rugilė Dunauskaitė