Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Sveikatos apsaugos ministerija

Pagalba nuo alkoholio priklausomybės kenčiančių asmenų artimiesiems

2020 m. rugsėjo 7 d. - 2021 m. kovo 5 d.

Problema

„Penkiasdešimties metų vyras. Šeima kas vakarą nerimauja, ar jis ir vėl grįš apsvaigęs? Jeigu tik jis „susitvarkytų“, viskas ir vėl būtų gerai.“
Argi ne taip daugelis mūsų įsivaizduojame priklausomybę? Visgi priklausomybė nėra nei valios trūkumas, nei apsileidimas. Tai liga, kuri paveikia visą šeimą.

Kaip ir daugelis kitų ligų, ji nesirenka pagal specialybę, socialinę padėtį, amžių ar lytį. Eurostat tyrimo duomenimis, 37% suaugusių žmonių Lietuvoje, vaikystėje gyveno namuose, kur buvo stipriai piktnaudžiaujama alkoholiu (2016 m.). To paties tyrimo duomenimis, 2015m. net kas trečias vaikas gyveno tokioje aplinkoje. Alkoholio ar kitų psichoaktyvių medžiagų priklausomybė neabejotinai paveikia aplinkinius – artimieji jaučia stresą, nerimą, vaikai auga emociškai, o kartais ir fiziškai nesaugioje aplinkoje. Psichologai ir priklausomybės ligų ekspertai vienbalsiai tvirtina, jog priklausomybė – šeimos liga (Lander et al. 2013). Priklausomybe sergantis šeimos narys neišvengiamai paveikia visos šeimos pusiausvyrą: artimieji, perimdami priklausomojo apleistas atsakomybes, nesąmoningai padeda jam sirgti. Prisiimdami besikaupiančias pasekmes, dėl kurių neretai kaltina save, artimieji ne tik palaiko priklausomojo ligą, tačiau ir gilina savo emocinį išsekimą. Priklausomybė – lėtinė liga, o tai reiškia, kad ir priklausomąjį supantys artimieji bejėgystėje ir nežinomybėje gyvena ne vienerius metus.

Lietuvai ši problema yra itin aktuali – mes vis dar nesididžiuodami užimame lyderiaujančią poziciją tarp daugiausiai alkoholio suvartojančių šalių pasaulyje (PSO, 2019), o paklausus alkoholiu piktnaudžiaujančiųjų, kokios pagrindinės tokio jų elgesio priežastys, girdime atsakymus „nes norėjau viską pamiršti“ arba „jaučiausi liūdnas, prislėgtas“ (RARHA ir Eurostat tyrimas, 2016). Visa tai skaudžiai atspindi psichikos sveikatos problemas, su kuriomis susiduria vartojantysis. Tačiau ar susimąstome, ką išgyvena priklausomo asmens artimieji? Savo projektu siekiame sukurti pagalbos tinklą nuo priklausomybės kenčiančių žmonių artimiesiems bei atkreipti dėmesį į problemas, su kuriomis jie susiduria.

Tikslas

Sukurti pagalbos tinklą nuo priklausomybių kenčiančių asmenų artimiesiems.

Projekto eiga

2020/10/19

Atlikta esamos situacijos Lietuvoje analizė

2020/11/23

Atlikta gerųjų užsienio šalių praktikų analizė

2020/12/14

Pristatytas naujo terapinio metodo CRAFT pirminis modelis Lietuvos psichikos sveikatos specialistams

2021/01/29

Parengtas naujos skilties artimiesiems „Pagalba sau“ platformoje konceptas

2021/02/21

Pasirengta CRAFT pilotui Vilniuje ir perduota koordinavimo atsakomybė metodiniam centrui RPLC

2021/03/01

Parengtas išsamus turinys naujai artimųjų skilčiai „Pagalba sau“ platformoje (viešai prieinama nuo balandžio mėn. 2021 m.)

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

2020/21
Julija Jankaitė
Julija Jankaitė
2020/21
Monika Budrytė
Monika Budrytė
2020/21
Guostė Suchadolskienė
Guostė Suchadolskienė

Panašūs projektai

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Lietuvos kriptoturto rinkos analizė ir plėtra

„Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – ištyrus Lietuvos ir užsienio kapitalo kriptoturto rinkas, suformuoti Lietuvos kriptoturto vertės pasiūlymą stipriausioms užsienio kapitalo įmonėms. Sukūrus šį vertės pasiūlymą, planuojama inicijuoti dialogą su užsienio kapitalo įmonėmis taip siekiant į Lietuvą pritraukti patikimiausias ir didžiausias pasaulio kriptoturto rinkos įmones. 

Dalyviai: Viktorija Orlovaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Pakartotinio elektronikos naudojimo skatinimas Lietuvos viešajame sektoriuje

LR ekonomikos ir inovacijų ministerija

Projekto tikslas – skatinti pakartotinį elektronikos naudojimą viešajame sektoriuje turto įsigijimo, naudojimo ir nurašymo tvarkoje identifikuojant ir praplečiant galimybes, kaip teikti prioritetą pakartotiniam elektronikos naudojimui. 

Dalyviai: Rūta Kukulskytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žinių algoritmas: dirbtinio intelekto taikymas Lietuvos žurnalistikoje

LR Kultūros ministerija

Projekto tikslas – atlikti DI įrankių taikymo Lietuvos žurnalistikoje praktikos tyrimą: atskleisti DI naudojimo žurnalistikoje mastą ir įvairovę, suprasti DI naudojimą supančias baimes, stigmas ir iššūkius, skatinti etišką, saugų ir skaidrų DI įrankių naudojimą žurnalistikoje.

Dalyviai: Agnė Mikštienė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Persikėlimo patirtys: aukštos profesinės kvalifikacijos migrantų istorijų tyrimas

Work in Lithuania

Projekto tikslas – atskleisti pagrindinius Lietuvoje gyvenančių aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečių persikėlimą nulėmusius veiksnius, jų lūkesčius ir asmeninę patirtį.

Dalyviai: Barbora Sharrock

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Darbo rinkos poreikių ir bedarbių įgūdžių atotrūkis: sprendimai bedarbių švietimo srityje

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – skatinti aktyvesnį darbdavių įsitraukimą į bedarbių mokymą

Dalyviai: Agnė Pakšytė, Gintarė Petrauskaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Intelektinių transporto sistemų plėtros galimybės Lietuvoje

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – įvertinti ITS plėtros galimybes Lietuvoje

Dalyviai: Eglė Mordasaitė, Rugilė Dunauskaitė