Krašto apsaugos ministerija
2021/09/15 - 2022/03/04
Problema
Remiantis „Microsoft” skaitmeninio saugumo ataskaita (2018 m. sausis – 2019 m. spalis), Lietuva užima 6 vietą Europoje pagal grėsmę jos gyventojams patirti kibernetinį nusikaltimą. Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, pirmąjį 2021 m. pusmetį Lietuvos finansų ir kredito įstaigos registravo 906 elektroninio sukčiavimo incidentus, kuriuos galima sieti su kenksmingų interneto svetainių panaudojimu. Pirmojo pusmečio nuostoliai prilygsta žalai, patirtai per visus 2020-uosius metus, ir siekia apie 2,7 mln. eurų.
Interneto svetainės, turinčios kritinių kibernetinio saugumo pažeidimų, dažnai tampa įsilaužėlių taikiniu siekiant sau naudos, o pagrindinis įsilaužimų tikslas yra išvilioti pinigus. Nacionalinis kibernetinio saugumo centras nurodo, kad 2020 m. buvo identifikuota, jog vidutiniškai kas 5 lietuviško domeno interneto svetainė turėjo neatnaujintą arba nebepalaikomą turinio valdymo sistemą, o tai tik viena iš galimų kibernetinio saugumo spragų. Elektroniniai sukčiai taip pat neretai naudojasi apgaulingomis interneto svetainėmis, kurios tik imituoja žinomų finansinių įstaigų arba elektroninių parduotuvių oficialius interneto puslapius, siekdami susirinkti mokėjimo kortelių duomenis arba kitu būdu išvilioti pinigus.
Kenkėjiškos interneto svetainės (tiek nulaužtos, tiek apgaulingos) kenkia jų lankytojams ne tik sukeliant finansinę žalą, bet taip pat neteisėtai renkant asmeninius duomenis, įdiegiant kenkėjišką programinę įrangą į naudojamą kompiuterį, pasisavinant konfidencialią informaciją ir t.t. Norint apsaugoti interneto svetainių lankytojus, reikia suteikti atsakingoms institucijoms papildomus techninius ir teisinius būdus apriboti kenkėjiškų svetainių pasiekiamumą interneto vartotojams.
Tikslas
Numatyti papildomas priemones, skirtas saugoti gyventojus ir verslą nuo kenkėjiškų interneto svetainių sumažinant tokių svetainių pasiekiamumą ir laiko tarpą, reikalingą prieigai apriboti.
Projekto eiga
2019/09/15

2021/11/29
atlikta esamos situacijos analizė dėl interneto svetainių saugumo būklės Lietuvoje

2021/12/31
Atlikta gerosios užsienio praktikos analizė dėl priemonių, apribojančių kenkėjiškų svetainių prieigą

2022/02/02
Atlikta viešoji konsultacija dėl siūlomų priemonių kenkėjiškų svetainių prieigos apribojimui

2022/02/28
Parengtas blokuojamų domenų valdymo informacinės sistemos modelis
2020/03/04
Rezultatas
Projekto failai
Esamos situacijos analizė: Interneto svetainių saugumo būklė Lietuvoje
Užsienio praktikų analizė: Kenkėjiškų interneto svetainių užkardymas kitose šalyse
Vienlapis: blokuojamų domenų valdymo informacinė sistema
Apskritojo stalo diskusijos dėl blokuojamų domenų valdymo informacinės sistemos kūrimo pristatymas
Viešosios konsultacijos dėl blokuojamų domenų valdymo informacinės sistemos kūrimo ataskaita
Modelis: blokuojamų domenų valdymo informacinė sistema
Rekomendacijos: kenkėjiškų interneto svetainių grėsmių valdymo tobulinimas