Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Aplinkos ministerija

Ekosisteminių paslaugų vertės išryškinimas, jų vertinimas ir integravimas į sprendimų priėmimą viešajame sektoriuje

2017 m. rugsėjo 6 d. - 2018 m. kovo 4 d.

Problema

Remiantis Eurobarometro duomenimis, 72 proc. Lietuvos gyventojų visiškai sutinka, jog gamta ir biologinė įvairovė yra jų sveikatos ir gerovės pagrindas. Švarus oras, grynas vanduo, maisto produktai, statybinės medžiagos, potvynių, kenkėjų, klimato reguliacija, pasėlių apdulkinimas – visa tai ir daugiau yra nauda, kurią gauname iš gamtos ir be kurios neišgyventume.

Šio ryšio tarp žmonių gerovės ir gamtos teikinių apibrėžimui ir išryškinimui mokslininkai ir aplinkosaugininkai naudoja ekosisteminių paslaugų (ESP, angl. ecosystem services) – ekosistemų funkcijų tiesiogiai naudingų žmogui – principą.

Deja, dažnai šios paslaugos visuomenės yra laikomos nemokamomis ir neišsenkančiomis, nėra pakankamai ir tinkamai vertinamos. Be to, žmogaus veikla daro didelį ir dažniausiai neigiamą poveikį biologinei įvairovei, ekosistemoms ir jų funkcijoms, tuo pačiu ir ekosisteminėms paslaugoms.

Siekiant šį poveikį sumažinti yra labai svarbu pradėti vertinti ekosistemų būklę, jų gebėjimą teikti paslaugas ir tų paslaugų kokybę bei integruoti šį vertinimą į sprendimų priėmimą – tai ne tik leis geriau ir visapusiškiau saugoti mūsų gamtą, bet ir padės užtikrinti dabartinių bei ateities kartų socialinę ir ekonominę gerovę.

Tikslas

Remiantis dabartinės ekosisteminių paslaugų (ESP) vertinimo ir jo integravimo į viešąjį sektorių Lietuvoje situacijos analize bei gerosiomis užsienio praktikomis, parengti ESP plėtros vystymo planą ir jo įgyvendinimo Lietuvoje pasiūlymus.

Projekto eiga

2017/10/20

Atlikta Lietuvos esamos situacijos analizė, paruoštas vienlapis apie ekosistemines paslaugas

2017/11/17

Atlikta ESP teorijos ir užsienio gerųjų praktikų analizė ir pateiktas pradinis ESP vertinimo Lietuvoje projekto pasiūlymas

2018/01/19

Atlikta visuomenės konsultacija (ataskaita, trumpa apžvalga), suburta konsultacinė/koordinacinė ESP darbo grupė

2018/02/15

Pateikti pasiūlymai dėl ESP vertinimo mechanizmo ir jo integravimo į sprendimų priėmimą

2018/03/04

Parengtas projekto tęstinumo planas, projektas pristatytas visuomenei ir parengtos komunikacinės priemonės apie ESP integravimą į skirtingus sektorius

Projekto failai

Rezultatas

Projekto pagrindiniai rezultatai: remiantis atliktomis esamos situacijos, ekosisteminių paslaugų (ESP) teorijos ir gerosios užsienio praktikos analizėmis bei ekspertų konsultacija, suformuoti pasiūlymai/rekomendacijos ESP vertinimo studijos įgyvendinimui ir šio vertinimo galimam integravimui į sprendimų priėmimo procesus nacionaliniu mastu. Taip pat svarbus pasiekimas – temos suaktualinimas, suinteresuotų šalių išgryninimas ir subūrimas bei ESP patirčių ir galimybių Lietuvoje identifikavimas, ruošiant dirvą AM ESP projektui (Nacionalinei ESP studijai). https://youtu.be/jQNmu8erz5Y

Panašūs projektai

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Lietuvos kriptoturto rinkos analizė ir plėtra

„Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – ištyrus Lietuvos ir užsienio kapitalo kriptoturto rinkas, suformuoti Lietuvos kriptoturto vertės pasiūlymą stipriausioms užsienio kapitalo įmonėms. Sukūrus šį vertės pasiūlymą, planuojama inicijuoti dialogą su užsienio kapitalo įmonėmis taip siekiant į Lietuvą pritraukti patikimiausias ir didžiausias pasaulio kriptoturto rinkos įmones. 

Dalyviai: Viktorija Orlovaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Pakartotinio elektronikos naudojimo skatinimas Lietuvos viešajame sektoriuje

LR ekonomikos ir inovacijų ministerija

Projekto tikslas – skatinti pakartotinį elektronikos naudojimą viešajame sektoriuje turto įsigijimo, naudojimo ir nurašymo tvarkoje identifikuojant ir praplečiant galimybes, kaip teikti prioritetą pakartotiniam elektronikos naudojimui. 

Dalyviai: Rūta Kukulskytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žinių algoritmas: dirbtinio intelekto taikymas Lietuvos žurnalistikoje

LR Kultūros ministerija

Projekto tikslas – atlikti DI įrankių taikymo Lietuvos žurnalistikoje praktikos tyrimą: atskleisti DI naudojimo žurnalistikoje mastą ir įvairovę, suprasti DI naudojimą supančias baimes, stigmas ir iššūkius, skatinti etišką, saugų ir skaidrų DI įrankių naudojimą žurnalistikoje.

Dalyviai: Agnė Mikštienė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Persikėlimo patirtys: aukštos profesinės kvalifikacijos migrantų istorijų tyrimas

Work in Lithuania

Projekto tikslas – atskleisti pagrindinius Lietuvoje gyvenančių aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečių persikėlimą nulėmusius veiksnius, jų lūkesčius ir asmeninę patirtį.

Dalyviai: Barbora Sharrock

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Darbo rinkos poreikių ir bedarbių įgūdžių atotrūkis: sprendimai bedarbių švietimo srityje

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – optimizuoti paramos mokymuisi priemonių sistemą taip, kad ji būtų: (1) tikslingiau orientuota į bedarbių integraciją darbo rinkoje; (2) prieinama didesnei daliai bedarbių.

Dalyviai: Agnė Pakšytė, Gintarė Petrauskaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Intelektinių transporto sistemų plėtros galimybės Lietuvoje

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – įvertinti ITS plėtros galimybes Lietuvoje

Dalyviai: Eglė Mordasaitė, Rugilė Dunauskaitė