Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Aplinkos ministerija

Ekosisteminių paslaugų vertės išryškinimas, jų vertinimas ir integravimas į sprendimų priėmimą viešajame sektoriuje

2017 m. rugsėjo 6 d. - 2018 m. kovo 4 d.

Problema

Remiantis Eurobarometro duomenimis, 72 proc. Lietuvos gyventojų visiškai sutinka, jog gamta ir biologinė įvairovė yra jų sveikatos ir gerovės pagrindas. Švarus oras, grynas vanduo, maisto produktai, statybinės medžiagos, potvynių, kenkėjų, klimato reguliacija, pasėlių apdulkinimas – visa tai ir daugiau yra nauda, kurią gauname iš gamtos ir be kurios neišgyventume.

Šio ryšio tarp žmonių gerovės ir gamtos teikinių apibrėžimui ir išryškinimui mokslininkai ir aplinkosaugininkai naudoja ekosisteminių paslaugų (ESP, angl. ecosystem services) – ekosistemų funkcijų tiesiogiai naudingų žmogui – principą.

Deja, dažnai šios paslaugos visuomenės yra laikomos nemokamomis ir neišsenkančiomis, nėra pakankamai ir tinkamai vertinamos. Be to, žmogaus veikla daro didelį ir dažniausiai neigiamą poveikį biologinei įvairovei, ekosistemoms ir jų funkcijoms, tuo pačiu ir ekosisteminėms paslaugoms.

Siekiant šį poveikį sumažinti yra labai svarbu pradėti vertinti ekosistemų būklę, jų gebėjimą teikti paslaugas ir tų paslaugų kokybę bei integruoti šį vertinimą į sprendimų priėmimą – tai ne tik leis geriau ir visapusiškiau saugoti mūsų gamtą, bet ir padės užtikrinti dabartinių bei ateities kartų socialinę ir ekonominę gerovę.

Tikslas

Remiantis dabartinės ekosisteminių paslaugų (ESP) vertinimo ir jo integravimo į viešąjį sektorių Lietuvoje situacijos analize bei gerosiomis užsienio praktikomis, parengti ESP plėtros vystymo planą ir jo įgyvendinimo Lietuvoje pasiūlymus.

Projekto eiga

2017/10/20

Atlikta Lietuvos esamos situacijos analizė, paruoštas vienlapis apie ekosistemines paslaugas

2017/11/17

Atlikta ESP teorijos ir užsienio gerųjų praktikų analizė ir pateiktas pradinis ESP vertinimo Lietuvoje projekto pasiūlymas

2018/01/19

Atlikta visuomenės konsultacija (ataskaita, trumpa apžvalga), suburta konsultacinė/koordinacinė ESP darbo grupė

2018/02/15

Pateikti pasiūlymai dėl ESP vertinimo mechanizmo ir jo integravimo į sprendimų priėmimą

2018/03/04

Parengtas projekto tęstinumo planas, projektas pristatytas visuomenei ir parengtos komunikacinės priemonės apie ESP integravimą į skirtingus sektorius

Projekto failai

Rezultatas

Projekto pagrindiniai rezultatai: remiantis atliktomis esamos situacijos, ekosisteminių paslaugų (ESP) teorijos ir gerosios užsienio praktikos analizėmis bei ekspertų konsultacija, suformuoti pasiūlymai/rekomendacijos ESP vertinimo studijos įgyvendinimui ir šio vertinimo galimam integravimui į sprendimų priėmimo procesus nacionaliniu mastu. Taip pat svarbus pasiekimas – temos suaktualinimas, suinteresuotų šalių išgryninimas ir subūrimas bei ESP patirčių ir galimybių Lietuvoje identifikavimas, ruošiant dirvą AM ESP projektui (Nacionalinei ESP studijai). https://youtu.be/jQNmu8erz5Y

Panašūs projektai

2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Žaliųjų įgūdžių stiprinimas ir vystymas Lietuvoje atliepiant žaliosios ekonomikos poreikius

LR švietimo, mokslo ir sporto ministerija

Projekto tikslas – parengti rekomendacijas, kaip skatinti žaliųjų įgūdžių ugdymą atliepiant žaliosios ekonomikos poreikius
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

NATO sąjungininkų karių Lietuvoje gerovės indekso sukūrimas

LR krašto apsaugos ministerija

Projekto tikslas – sukurti Lietuvoje dislokuotų sąjungininkų karių gerovės indeksą kaip įrankį, padėsiantį įvertinti ir karinius (tarnybinius), ir civilinius sąjungininkų karių Lietuvoje poreikius.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Bendradarbiavimo tarp kultūros ir kūrybinių industrijų bei kitų sektorių didinimas skatinant socialinių inovacijų kūrimąsi

LR kultūros ministerija

Projekto tikslas – skatinti socialinių inovacijų kūrimąsi remiantis bendradarbiavimu tarp KKI ir kitų sektorių.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Žiediškumo link: pastato (ar jo elementų) pakartotinio naudojimo skatinimas reguliacinėmis priemonėmis

LR Aplinkos ministerija

Projekto tikslas – diegti žiedinės ekonomikos praktikas Lietuvos statybos sektoriuje parengiant rekomendacijas, kaip skatinti pakartotinio pastatų (ar jų elementų) naudojimą Lietuvoje. 
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Tarptautinių partnerysčių vystymas įgyvendinant darnaus vystymosi veiklas

LR užsienio reikalų ministerija

Šio projekto tikslas – vystyti tarptautines ir nacionalines partnerystes siekiant skatinti Lietuvos siūlomų tvarių sprendimų taikymą vystomojo bendradarbiavimo srityje. Šiam tikslui planuojama pasitelkti Lietuvos žaliųjų sprendimų katalogą.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Mažėjančios darbo jėgos kompensavimas naujosiomis technologijomis

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – pasiūlyti galimus sprendimus, kaip kompensuoti mažėjančią darbo jėgą naujosiomis technologijomis.