Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Vyriausybės kanceliarija

Efektyvi viešojo sektoriaus atvirų duomenų sistema

2021 m. kovo 8 d. - 2021 m. rugsėjo 3 d.

Problema

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) teigimu atvirieji viešojo sektoriaus duomenys pirmiausia yra filosofija ir tik tuomet – skirtingų reguliavimų rinkinys, skatinantis skaidrumą, atskaitomybę ir vertės kūrimą, paverčiant viešojo sektoriaus duomenis atvirai prieinamais visiems. Atviri duomenys ne tik didina institucijų skaidrumą ir atskaitomybę, bet taip pat kuria sąlygas į piliečius orientuotų inovatyvių paslaugų vystymui.

Europos Vadovų Taryba teigia, kad skaitmeninimas yra esminė ES atsako į COVID-19 sukeltą ekonomikos krizę dalis. Kiekviena ES šalis turėtų skirti net 20 proc. Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (EGADP, angl. – RRF) lėšų skaitmeninei pertvarkai. XVIII Vyriausybė numatė skaitmenizaciją kaip vieną iš trijų pagrindinių savo prioritetų, o skaitmeninė transformacija ir atviri duomenys – horizontalūs veiksmų rinkiniai, įtraukti į strateginius Vyriausybės darbus. Nors Lietuva nuo 2012 m. siekia atverti viešojo sektoriaus duomenis ši sritis iki šiol turi daug spragų. Kaip teigiama EGADP „Naujos kartos Lietuva“ plane, šiuo metu 95 valstybės duomenų registrus ir 275 informacines sistemas valdo 134 skirtingi valdytojai, o tvarko 166 pagrindiniai tvarkytojai. ES Duomenų rinkos studijos skaičiavimais, duomenų ekonomika jau dabar sukuria 2,3 % vertės Lietuvoje (2018 m.), o tiesiogiai su atvirais duomenimis susijusių siūlomų darbo vietų dalis rinkoje 2020 m. sudarė vos 0,07 %. Tuo tarpu, manoma, kad tinkamai naudojant atvirus duomenis Lietuvos viešasis sektorius 2020 m. vien sutaupyti turėjo 4 mln. Eur.

2016 m. Valstybinio audito ataskaitoje pateikiamos 17 rekomendacijų viešojo sektoriaus duomenų atvėrimui. Iki šiol 14 iš šių rekomendacijų buvo įgyvendintos (iš kurių 9 – iki 2019 m.). Vis dėlto pagal 2019 m. EBPO OURdata indeksą Lietuva užima 32 vietą iš 32.  Pagal 2020 metų Skaitmeninės ekonomikos ir visuomenės indeksą (DESI) Lietuva užima 14-ąją vietą ES: beveik visuose DESI vertinamuose skaitmeninių viešųjų paslaugų srities segmentuose Lietuva 2020 m. pasiekė geresnių rezultatų nei ES vidurkis. Vienintelė išimtis – atviri duomenys. Pagal šį segmentą Lietuva užima 24-ąją vietą. Nacionaliniame pažangos plane numatyta, kad 1 tikslo (Pereiti prie mokslo žiniomis, pažangiosiomis technologijomis, inovacijomis grįsto darnaus ekonomikos vystymosi ir didinti šalies tarptautinį konkurencingumą) 1.6 uždavinio (skatinti valstybės skaitmeninimą) sėkmės rodiklis – iki 2030 m. pasiekta 7 pozicija DESI indekse. Kad tai įvyktų būtina užtikrinti tobulėjimą visuose DESI segmentuose, tačiau ypač – atvirų duomenų. Vienas iš esminių EGADP „Naujos kartos Lietuva“  komponentų yra  „Skaitmeninė transformacija ekonomikos augimui“, kurį sudaro 3 reformos ir 2 investicijos. Antroji reforma – duomenų valdymo efektyvumo užtikrinimas ir atviri duomenys. Reformoje numatytos dvi pagrindinės kryptys: sukurti valstybės duomenų architektūros modelį ir  integruoti informacinius išteklius į nacionalinį duomenų ežerą. Jau įgyvendinti ir planuojami veiksmai daugiausiai yra susiję su skirtingų reguliavimo ir techninio įgyvendinimo nuostatų kūrimu ir įveiklinimu. Visgi techniniai ir reguliaciniai aspektai yra tik viena atvirų valstybės duomenų politikos apibrėžimo dalis.

Šiuo metu Lietuvos viešojo sektoriaus atvirų duomenų potencialas vis dar yra neišplėtotas ir įgyvendinami skirtingi veiksmai neprisideda prie visapusiškai efektyvios sistemos sukūrimo. Siekiant sukurti duomenų architektūros modelį, pirmiausia reikalinga išsami atvirų duomenų politikos analizė ir problemų identifikavimas visuose atvirų duomenų politikos segmentuose, t.y. reikia identifikuoti priežastis, kodėl atvirieji viešojo sektoriaus duomenys dar nėra Lietuvos viešojo sektoriaus filosofija ir modus operandi.

Tikslas

Sukurti Lietuvos atvirų duomenų politikos (sistemos) iššūkių žemėlapį ir viešojo sektoriaus atvirų duomenų sistemos efektyvinimo veiksmų planą.

Projekto eiga

2021/05/28

Atlikta Lietuvos viešojo sektoriaus atvirų duomenų sistemos esamos situacijos analizė

2021/06/08

Atlikta gerųjų tarptautinių viešojo sektoriaus atvirų duomenų politikos įgyvendinimo praktikų apžvalga

2021/07/30

Įvykdyta konsultacija su suinteresuotomis šalimis dėl Lietuvos atvirų duomenų politikos (sistemos) iššūkių žemėlapio

2021/07/30

Parengtas Lietuvos atvirų duomenų politikos (sistemos) iššūkių žemėlapis

2021/08/13

Sukurtas viešojo sektoriaus atvirų duomenų sistemos efektyvinimo veiksmų planas

2021/09/03

Įvykdytos dirbtuvės dėl efektyvios viešojo sektoriaus atvirų duomenų sistemos plėtojimo

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

2020/21
Vytenis Juozas Deimantas
Vytenis Juozas Deimantas
2020/21
Vygantė Mizgerytė
Vygantė Mizgerytė

Panašūs projektai

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Lietuvos kriptoturto rinkos analizė ir plėtra

„Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – ištyrus Lietuvos ir užsienio kapitalo kriptoturto rinkas, suformuoti Lietuvos kriptoturto vertės pasiūlymą stipriausioms užsienio kapitalo įmonėms. Sukūrus šį vertės pasiūlymą, planuojama inicijuoti dialogą su užsienio kapitalo įmonėmis taip siekiant į Lietuvą pritraukti patikimiausias ir didžiausias pasaulio kriptoturto rinkos įmones. 

Dalyviai: Viktorija Orlovaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Pakartotinio elektronikos naudojimo skatinimas Lietuvos viešajame sektoriuje

LR ekonomikos ir inovacijų ministerija

Projekto tikslas – skatinti pakartotinį elektronikos naudojimą viešajame sektoriuje turto įsigijimo, naudojimo ir nurašymo tvarkoje identifikuojant ir praplečiant galimybes, kaip teikti prioritetą pakartotiniam elektronikos naudojimui. 

Dalyviai: Rūta Kukulskytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žinių algoritmas: dirbtinio intelekto taikymas Lietuvos žurnalistikoje

LR Kultūros ministerija

Projekto tikslas – atlikti DI įrankių taikymo Lietuvos žurnalistikoje praktikos tyrimą: atskleisti DI naudojimo žurnalistikoje mastą ir įvairovę, suprasti DI naudojimą supančias baimes, stigmas ir iššūkius, skatinti etišką, saugų ir skaidrų DI įrankių naudojimą žurnalistikoje.

Dalyviai: Agnė Mikštienė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Persikėlimo patirtys: aukštos profesinės kvalifikacijos migrantų istorijų tyrimas

Work in Lithuania

Projekto tikslas – atskleisti pagrindinius Lietuvoje gyvenančių aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečių persikėlimą nulėmusius veiksnius, jų lūkesčius ir asmeninę patirtį.

Dalyviai: Barbora Sharrock

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Darbo rinkos poreikių ir bedarbių įgūdžių atotrūkis: sprendimai bedarbių švietimo srityje

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – optimizuoti paramos mokymuisi priemonių sistemą taip, kad ji būtų: (1) tikslingiau orientuota į bedarbių integraciją darbo rinkoje; (2) prieinama didesnei daliai bedarbių.

Dalyviai: Agnė Pakšytė, Gintarė Petrauskaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Intelektinių transporto sistemų plėtros galimybės Lietuvoje

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – įvertinti ITS plėtros galimybes Lietuvoje

Dalyviai: Eglė Mordasaitė, Rugilė Dunauskaitė