Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Sveikatos apsaugos ministerija

Įrodymais pagrįstų psichikos sveikatos priežiūros paslaugų plėtra: depresijos gydymas nemedikamentinėmis priemonėmis

2018 m. kovo 5 d. - 2018 m. rugsėjo 5 d.

Problema

Drąsiomis pavadintos Rūtos Meilutytės ašaros, kai ji dokumentiniame filme prabilo apie savo depresiją. Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis šios drąsos reikėtų kas penktam iš mūsų. Nors depresija yra labiau apribojanti mūsų veiksnumą nei astma ar diabetas, toli gražu ne visi kreipiasi pagalbos ar gauna efektyvų gydymą šiai ligai pažaboti. Depresija trumpina gyvenimą tiek pat kiek rūkymas, tačiau palyginę politinių programų skiriamą dėmesį šioms skirtingoms problemoms pastebėsime akivaizdžią asimetriją. Depresija sudaro didžiausią pasaulinio neįgalumo dalį – 7.5%.

Tokia situacija galėtų būti suprantama, jei neegzistuotų efektyvūs gydymo būdai šiai ligai. Tačiau psichikos sveikatos sutrikimų nemedikamentinis gydymas per pastaruosius dešimtmečius yra taip stipriai pažengęs į priekį, kad kai kurios nemedikamentinio gydymo technikos depresijai yra tiek pat arba labiau efektyvios nei antidepresantai. Psichologinės paslaugos gali padėti net75% asmenų, tuo tarpu be gydymo natūraliai pagyja tik apie 20%.

Lietuvoje yra paplitęs medikamentinis gydymas, jį skiriantys gydytojai yra geografiškai prienami visoje Lietuvoje, o didelė dalis antidepresantų yra kompensuojami PSDF lėšomis. Nemedikamentinio gydymo tendencijos liūdnesnės – tik labai nedidelė dalis pacientų gauna nemedikamentinį gydymą sergant depresija. Užsienio gerosios praktikos rodo, kad efektyviausias yra pakopinis gydymas – pradedant savi-pagalba silpniems sutrikimams įveikti, tęsiant psichologine pagalba rimtesnėms problemoms spręsti ir baigiant psichiatrine bei medikamentine pagalba sunkiausioms ligos formoms gydyti.

Projekto metu bus kuriamas algoritmas, kuris gerins psichologinių paslaugų prieinamumą asmenims, sergantiems depresija. Projektų vadovės išanalizuos šiuo metu teikiamas psichologines paslaugas Lietuvoje ir sudarys jų sisteminį žemėlapį. Su pacientais bus aptarti jų lūkesčiai ir poreikiai depresijos gydymui. Konsultuojantis su ekspertais ir suinteresuotomis šalimis bus planuojamos naujos paslaugos, kurios galėtų efektyviausiai prisidėti prie valstybės finansuojamo nemedikamentinio depresijos gydymo.

Kokybiško gydymo plėtra ir destigmatizacija bus pagrindiniai įrankiai norint griauti diskriminaciją tarp fizinės ir psichinės sveikatos.

Tikslas

Sukurti algoritmą nemedikamentinio depresijos gydymo plėtrai 2019-tiems metams

Projekto eiga

2018/04/20

Atlikta Lietuvos situacijos analizė: įžvalgos iš savivaldybių

2018/04/30

Atlikta gerųjų praktikų analizė apie inovatyvias nemedikamentinio gydymo paslaugas užsienyje: Anglija, Norvegija, Australija

2018/05/18

Sukurtas Lietuvos psichikos sveikatos paslaugų žemėlapis

2018/06/29

Identifikuoti pacientų poreikiai

2018/07/30

Atrinkti kriterijai tinkamiausiai konsultavimo technikai

2018/08/31

Sukurtas paslaugų teikimo algoritmas

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

2017/18
Barbora Butkutė
Barbora Butkutė
2017/18
Aneta Buraitytė
Aneta Buraitytė

Panašūs projektai

2023 m. rugsėjo 7 d. - 2024 m. kovo 1 d.

Lietuvos pranašumų puslaidininkių ir optoelektronikos sektoriuose įvertinimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – identifikuoti regioninius Lietuvos pranašumus puslaidininkių ir optoelektronikos sektoriuose; pateikti Lietuvos vertės pasiūlymą TUI pritraukimui. 

Dalyviai: Barbora Sharrock, Rokas Klioštoraitis

2023 m. rugsėjo 7 d. - 2024 m. kovo 1 d.

Fizinių asmenų galimybės prisidėti prie kultūros finansavimo

LR Kultūros ministerija

Projekto tikslas – išsiaiškinti, kokiais būdais fiziniai asmenys gali prisidėti prie kultūros finansavimo ir kaip tam sukurti palankesnes sąlygas.

Dalyviai: Giedrė Pociūtė, Ieva Mikutavičiūtė

2023 m. rugsėjo 7 d. - 2024 m. kovo 1 d.

Lietuvos susisiekimo sektoriaus inovacijų plėtros potencialas

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – ištirti Lietuvos susisiekimo sektoriaus inovacijų ekosistemos augimo potencialą ir paruošti rekomendacijas bei pilotinį sprendimą šiam augimui skatinti.

Dalyviai: Viktorija Orlovaitė, Benediktas Girdvainis

2023 m. rugsėjo 7 d. - 2024 m. kovo 1 d.

Lietuvos biotechnologijų sektoriaus konkurencingumo pasaulinėje bioekonomikoje vertinimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – įvertinti Lietuvos biotechnologijų sektoriaus galimybes integruotis ir konkuruoti  pasaulinėse bioekonomikos vertės grandinėse ir išskirti perspektyvius biotechnologijų subsektorius investicijų pritraukimui.

Dalyviai: Rasa Mončiunskaitė

2023 m. rugsėjo 7 d. - 2024 m. kovo 1 d.

Virsmo technologijos Lietuvos gynyboje

Gynybos resursų agentūra prie Krašto apsaugos ministerijos

Projekto tikslas – parengti ilgalaikę technologinių prioritetų strategiją krašto apsaugos sistemai, kuri užtikrintų Lietuvos kariuomenės technologinį pranašumą. Strategija padėtų skirtingiems gynybos sektoriaus dalyviams (mokslui, verslui, valstybės institucijoms, Lietuvos kariuomenei) nukreipti pastangas į vienodus tikslus, taip pat palengvintų bendradarbiavimą ir konkurencingumą bei inovacijų vystymą Lietuvos gynybos pramonėje.

Dalyviai: Dominykas Kugelevičius, Lukas Charitonovas

2023 m. rugsėjo 7 d. - 2024 m. kovo 1 d.

Tvarus vartojimas: kaip paskatinti vartotojus taisyti sugedusius daiktus?

LR Teisingumo ministerija

Projekto tikslas – išsiaiškinti, kaip Lietuvoje paskatinti daiktų taisymą ir pakartotinį daiktų panaudojimą. 

Dalyviai: Gintarė Petrauskaitė, Rūta Kukulskytė