Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Sveikatos apsaugos ministerija

Įrodymais pagrįstų psichikos sveikatos priežiūros paslaugų plėtra: depresijos gydymas nemedikamentinėmis priemonėmis

2018 m. kovo 5 d. - 2018 m. rugsėjo 5 d.

Problema

Drąsiomis pavadintos Rūtos Meilutytės ašaros, kai ji dokumentiniame filme prabilo apie savo depresiją. Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis šios drąsos reikėtų kas penktam iš mūsų. Nors depresija yra labiau apribojanti mūsų veiksnumą nei astma ar diabetas, toli gražu ne visi kreipiasi pagalbos ar gauna efektyvų gydymą šiai ligai pažaboti. Depresija trumpina gyvenimą tiek pat kiek rūkymas, tačiau palyginę politinių programų skiriamą dėmesį šioms skirtingoms problemoms pastebėsime akivaizdžią asimetriją. Depresija sudaro didžiausią pasaulinio neįgalumo dalį – 7.5%.

Tokia situacija galėtų būti suprantama, jei neegzistuotų efektyvūs gydymo būdai šiai ligai. Tačiau psichikos sveikatos sutrikimų nemedikamentinis gydymas per pastaruosius dešimtmečius yra taip stipriai pažengęs į priekį, kad kai kurios nemedikamentinio gydymo technikos depresijai yra tiek pat arba labiau efektyvios nei antidepresantai. Psichologinės paslaugos gali padėti net75% asmenų, tuo tarpu be gydymo natūraliai pagyja tik apie 20%.

Lietuvoje yra paplitęs medikamentinis gydymas, jį skiriantys gydytojai yra geografiškai prienami visoje Lietuvoje, o didelė dalis antidepresantų yra kompensuojami PSDF lėšomis. Nemedikamentinio gydymo tendencijos liūdnesnės – tik labai nedidelė dalis pacientų gauna nemedikamentinį gydymą sergant depresija. Užsienio gerosios praktikos rodo, kad efektyviausias yra pakopinis gydymas – pradedant savi-pagalba silpniems sutrikimams įveikti, tęsiant psichologine pagalba rimtesnėms problemoms spręsti ir baigiant psichiatrine bei medikamentine pagalba sunkiausioms ligos formoms gydyti.

Projekto metu bus kuriamas algoritmas, kuris gerins psichologinių paslaugų prieinamumą asmenims, sergantiems depresija. Projektų vadovės išanalizuos šiuo metu teikiamas psichologines paslaugas Lietuvoje ir sudarys jų sisteminį žemėlapį. Su pacientais bus aptarti jų lūkesčiai ir poreikiai depresijos gydymui. Konsultuojantis su ekspertais ir suinteresuotomis šalimis bus planuojamos naujos paslaugos, kurios galėtų efektyviausiai prisidėti prie valstybės finansuojamo nemedikamentinio depresijos gydymo.

Kokybiško gydymo plėtra ir destigmatizacija bus pagrindiniai įrankiai norint griauti diskriminaciją tarp fizinės ir psichinės sveikatos.

Tikslas

Sukurti algoritmą nemedikamentinio depresijos gydymo plėtrai 2019-tiems metams

Projekto eiga

2018/04/20

Atlikta Lietuvos situacijos analizė: įžvalgos iš savivaldybių

2018/04/30

Atlikta gerųjų praktikų analizė apie inovatyvias nemedikamentinio gydymo paslaugas užsienyje: Anglija, Norvegija, Australija

2018/05/18

Sukurtas Lietuvos psichikos sveikatos paslaugų žemėlapis

2018/06/29

Identifikuoti pacientų poreikiai

2018/07/30

Atrinkti kriterijai tinkamiausiai konsultavimo technikai

2018/08/31

Sukurtas paslaugų teikimo algoritmas

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

2017/18
Barbora Butkutė
Barbora Butkutė
2017/18
Aneta Buraitytė
Aneta Buraitytė

Panašūs projektai

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žaliųjų inovacijų plėtra į užsienį pasitelkiant vystomojo bendradarbiavimo instrumentus

LR Užsienio reikalų ministerija

Projekto tikslas – suformuoti žaliųjų inovacijų plėtros į šalių partnerių rinkas per vystomojo bendradarbiavimo priemones modelį, kuris remsis unikaliu Lietuvos finansinių mechanizmų verslui remti klimatu, prisidės prie ekonominės diplomatijos tikslų įgyvendinimo, skatins žaliųjų produktų eksportą ir turės poveikį įgyvendinant darnaus vystymosi tikslus.

Dalyviai: Aušra Raulušonytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Lietuvos kriptoturto rinkos analizė ir plėtra

„Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – ištyrus Lietuvos ir užsienio kapitalo kriptoturto rinkas, suformuoti Lietuvos kriptoturto vertės pasiūlymą stipriausioms užsienio kapitalo įmonėms. Sukūrus šį vertės pasiūlymą, planuojama inicijuoti dialogą su užsienio kapitalo įmonėmis taip siekiant į Lietuvą pritraukti patikimiausias ir didžiausias pasaulio kriptoturto rinkos įmones. 

Dalyviai: Viktorija Orlovaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Pakartotinio elektronikos naudojimo skatinimas Lietuvos viešajame sektoriuje

LR ekonomikos ir inovacijų ministerija

Projekto tikslas – skatinti pakartotinį elektronikos naudojimą viešajame sektoriuje turto įsigijimo, naudojimo ir nurašymo tvarkoje identifikuojant ir praplečiant galimybes, kaip teikti prioritetą pakartotiniam elektronikos naudojimui. 

Dalyviai: Rūta Kukulskytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žinių algoritmas: dirbtinio intelekto taikymas Lietuvos žurnalistikoje

LR Kultūros ministerija

Projekto tikslas – atlikti DI įrankių taikymo Lietuvos žurnalistikoje praktikos tyrimą: atskleisti DI naudojimo žurnalistikoje mastą ir įvairovę, suprasti DI naudojimą supančias baimes, stigmas ir iššūkius, skatinti etišką, saugų ir skaidrų DI įrankių naudojimą žurnalistikoje.

Dalyviai: Agnė Mikštienė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Persikėlimo patirtys: aukštos profesinės kvalifikacijos migrantų istorijų tyrimas

Work in Lithuania

Projekto tikslas – atskleisti pagrindinius Lietuvoje gyvenančių aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečių persikėlimą nulėmusius veiksnius, jų lūkesčius ir asmeninę patirtį.

Dalyviai: Barbora Sharrock

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Darbo rinkos poreikių ir bedarbių įgūdžių atotrūkis: sprendimai bedarbių švietimo srityje

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – optimizuoti paramos mokymuisi priemonių sistemą taip, kad ji būtų: (1) tikslingiau orientuota į bedarbių integraciją darbo rinkoje; (2) prieinama didesnei daliai bedarbių.

Dalyviai: Agnė Pakšytė, Gintarė Petrauskaitė