Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Krašto apsaugos ministerija

Atsakingas kibernetinio saugumo spragų atskleidimas

2019 m. kovo 12 d. - 2019 m. rugsėjo 6 d.

Problema

Nacionalinio kibernetinio saugumo centro duomenimis, 2018 m. Lietuvoje buvo užregistruota 53 183 kibernetinio saugumo incidentai, iš jų 29 747 įrenginių saugumo spragos ir 10 059 įsilaužimai į ryšių ir informacines sistemas (RIS) ir jų užvaldymas. Svarbu pabrėžti, kad, lyginant su ankstesniais metais, incidentai tapo sudėtingesni bei penktadaliu (21 proc.) didėjo įrenginių, turinčių saugumo spragų skaičius.

Su kibernetinio saugumo iššūkiais susiduria tiek viešojo, tiek privataus sektoriaus subjektai. NKSC identifikavo, kad 52 proc. interneto svetainių Lietuvoje yra pažeidžiamos, o Lietuvos banko 2018 m. atlikta finansų įstaigų apklausa atskleidė, kad kibernetinių išpuolių galimas poveikis Lietuvos finansų sistemai yra didžiausia rizika.

Akivaizdu, kad viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimas kibernetinio saugumo srityje yra gyvybiškai svarbus, tačiau siekiant užtikrinti šio bendradarbiavimo efektyvumą, būtina nustatyti jo veikimo principus. Šiuo metu Lietuvoje nėra įteisintos atsakingos viešojo ir privataus sektorių informacijos ir ryšių technologijų (IRT) saugumo spragų atskleidimo praktikos. Tai reiškia, kad saugumo spragą suradusiam ir norinčiam ją ištaisyti asmeniui nėra galimybių bendradarbiauti su kibernetinio saugumo subjektais, kurių IRT saugumo spraga buvo atskleista. Dėl atsakingos saugumo spragų atskleidimo praktikos trūkumo, identifikuotos spragos neretai lieka neatskleistos, o jas suradę kibernetinio saugumo tyrėjai rizikuoja užsitraukti administracinę arba baudžiamąją atsakomybę. IRT saugumo spragų atskleidimo tvarkos atsiradimas ne tik apsaugotų kibernetinio saugumo subjektus nuo kibernetinių incidentų galimos žalos arba ją ženkliai sumažintų, bet ir prisidėtų prie visapusės kibernetinio saugumo brandos augimo Lietuvoje.

Projekto metu Žygimantas sieks identifikuoti gerąsias IRT saugumo spragų atskleidimo užsienio praktikas ir nustatyti tokios praktikos veikimo principus Lietuvoje.

Tikslas

Parengti esamų teisinių aktų pakeitimo pasiūlymus, įteisinančius atsakingą viešojo ir privataus sektorių ryšių ir IT sistemų kibernetinio saugumo spragų atskleidimą.

Projekto eiga

2019/04/22

Atlikta esamos teisinės bazės ir situacijos analizė, atliekama Lietuvos įmonių apklausa siekiant nustatyti atsakingo saugumo spragų atskleidimo tvarkos poreikį

2019/05/20

Atlikta gerosios užsienio šalių praktikos analizė, identifikuojant sėkmingus atsakingo kibernetinių spragų atskleidimo tvarkos taikymo atvejus viešajame ir privačiame sektoriuose

2019/06/15

Remiantis esamos teisinės bazės ir situacijos analize bei gerosiomis užsienio šalių praktikomis, identifikuota kibernetinio saugumo spragų atskleidimo tvarka

2019/07/01

Atlikta viešoji konsultacija, siekiant nustatyti saugumo spragų atskleidimo tvarkos pritaikomumą Lietuvoje, bei įvertinti šios tvarkos suderinamumą su LR įstatymais

2019/08/15

Parengtas reglamentuoto atsakingo kibernetinio saugumo spragų atskleidimo proceso veikimo modelis

2019/09/03

Parengtas įstatymo pakeitimo pasiūlymas, įteisinantis atsakingą viešojo ir privataus sektorių ryšių ir IT sistemų kibernetinio saugumo spragų atskleidimą

2019/09/09

Suorganizuota apskritojo stalo diskusija „etinių hakerių“ ir atsakingo kibernetinio saugumo spragų atskleidimo tema

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

2018/19
Žygimantas Tamošauskas
Žygimantas Tamošauskas

Panašūs projektai

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Lietuvos kriptoturto rinkos analizė ir plėtra

„Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – ištyrus Lietuvos ir užsienio kapitalo kriptoturto rinkas, suformuoti Lietuvos kriptoturto vertės pasiūlymą stipriausioms užsienio kapitalo įmonėms. Sukūrus šį vertės pasiūlymą, planuojama inicijuoti dialogą su užsienio kapitalo įmonėmis taip siekiant į Lietuvą pritraukti patikimiausias ir didžiausias pasaulio kriptoturto rinkos įmones. 

Dalyviai: Viktorija Orlovaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Pakartotinio elektronikos naudojimo skatinimas Lietuvos viešajame sektoriuje

LR ekonomikos ir inovacijų ministerija

Projekto tikslas – skatinti pakartotinį elektronikos naudojimą viešajame sektoriuje turto įsigijimo, naudojimo ir nurašymo tvarkoje identifikuojant ir praplečiant galimybes, kaip teikti prioritetą pakartotiniam elektronikos naudojimui. 

Dalyviai: Rūta Kukulskytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žinių algoritmas: dirbtinio intelekto taikymas Lietuvos žurnalistikoje

LR Kultūros ministerija

Projekto tikslas – atlikti DI įrankių taikymo Lietuvos žurnalistikoje praktikos tyrimą: atskleisti DI naudojimo žurnalistikoje mastą ir įvairovę, suprasti DI naudojimą supančias baimes, stigmas ir iššūkius, skatinti etišką, saugų ir skaidrų DI įrankių naudojimą žurnalistikoje.

Dalyviai: Agnė Mikštienė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Persikėlimo patirtys: aukštos profesinės kvalifikacijos migrantų istorijų tyrimas

Work in Lithuania

Projekto tikslas – atskleisti pagrindinius Lietuvoje gyvenančių aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečių persikėlimą nulėmusius veiksnius, jų lūkesčius ir asmeninę patirtį.

Dalyviai: Barbora Sharrock

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Darbo rinkos poreikių ir bedarbių įgūdžių atotrūkis: sprendimai bedarbių švietimo srityje

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – optimizuoti paramos mokymuisi priemonių sistemą taip, kad ji būtų: (1) tikslingiau orientuota į bedarbių integraciją darbo rinkoje; (2) prieinama didesnei daliai bedarbių.

Dalyviai: Agnė Pakšytė, Gintarė Petrauskaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Intelektinių transporto sistemų plėtros galimybės Lietuvoje

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – įvertinti ITS plėtros galimybes Lietuvoje

Dalyviai: Eglė Mordasaitė, Rugilė Dunauskaitė