• LT
  • EN
Kurk Lt
  • Home
  • About us
  • Selection process
Kita naujiena

Sugrįžėlė stiprins mokslo ir verslo ryšius

2014 m. September 24 d.
Dr. Kris­ti­na Kur­go­nai­tė, po stu­di­jų už­sie­ny­je grį­žu­si į gim­ti­nę da­ly­vau­ti prog­ra­mo­je “Kurk Lie­tu­vai”, no­rė­tų lik­ti sa­vo kraš­te. Juo la­biau kad da­bar Lie­tu­vai itin trūks­ta to­kių spe­cia­lis­tų kaip ji. Aukš­tos kva­li­fi­ka­ci­jos ty­rė­ja tu­ri tarp­tau­ti­nės pa­tir­ties dirb­ti ir moks­lo ko­mer­cia­li­za­vi­mo sri­ty­je.

Iš Kai­šia­do­rių ki­lu­si tris­de­šimt­me­tė tech­no­lo­gi­jų per­da­vi­mo spe­cia­lis­tė stu­di­ja­vo ir sė­mė­si pa­tir­ties ne vie­no­je pa­sau­lio ša­ly­je. Moks­li­niai ge­bė­ji­mai, ta­len­tas bio­lo­gi­jai pe­da­go­gų įžvelg­ti dar mo­kyk­lo­je. Ve­lio­nei mo­ky­to­jai Dai­vai Si­da­rie­nei, įkvė­pu­siai pa­si­rink­ti bio­lo­gi­jos pa­krai­pos stu­di­jas ir moks­li­nin­kės ke­lią, K. Kur­go­nai­tė de­di­ka­vo sa­vo dak­ta­ro di­ser­ta­ci­ją. Per dak­ta­ro di­ser­ta­ci­jos gy­ni­mą Drez­de­no tech­ni­kos uni­ver­si­te­te K. Kur­go­nai­tė bu­vo pa­si­puo­šu­si lie­tu­viš­ku tau­ti­niu kos­tiu­mu.

Bio­tech­no­lo­gi­jos amžius

LŽ pa­šne­ko­vė pri­si­mi­nė, kad dar mo­kan­tis Kai­šia­do­rių Al­gir­do Bra­zaus­ko vi­du­ri­nė­je mo­kyk­lo­je (da­bar – gim­na­zi­ja) jai la­bai pa­ti­ko bio­lo­gi­ja. Kai de­vin­to­je kla­sė­je vy­ko pro­fi­lia­vi­mas, di­de­lę įta­ką tu­rė­jo mo­kyk­los di­rek­to­riaus Sta­nis­la­vo Ber­ni­ko, dės­čiu­sio bio­lo­gi­ją že­mes­nė­se kla­sė­se, pa­sa­ky­ti žo­džiai, kad XXI am­žius – bio­tech­no­lo­gi­jos am­žius. Bū­tent šio­je sri­ty­je bus pa­da­ry­ta dau­giau­sia iš­ra­di­mų ir pa­siek­ta di­džiau­sia pa­žan­ga. To­dėl moks­lei­viai, ku­rie pa­si­rinks to­kį pro­fi­lį, daug lai­mės ir vi­sa­da tu­rės dar­bą.

“Kai rin­kau­si pro­fi­lį, klau­siau mo­ky­to­jų, kam, jų ma­ny­mu, aš tu­riu ta­len­tą. “Bio­lo­gi­jai”, – pa­ti­ki­no bio­lo­gi­jos mo­ky­to­ja D. Si­da­rie­nė. Ji iš ti­krų­jų bu­vo ir men­to­rė, ir Mo­ky­to­ja. Jai esu dė­kin­ga už įkvė­pi­mą stu­di­juo­ti moks­li­nę spe­cia­ly­bę”, – sa­kė K. Kur­go­nai­tė.

Pa­si­rin­ku­si gam­tos moks­lų pa­krai­pą, moks­lei­vė vy­res­nė­se kla­sė­se gi­li­no­si į bio­lo­gi­ją, che­mi­ją, fi­zi­ką ir tu­rė­jo tiks­lą Vil­niaus uni­ver­si­te­te (VU) stu­di­juo­ti mo­le­ku­li­nę bio­lo­gi­ją.

Suo­mi­ja, Ja­po­ni­ja, Ang­li­ja, Vokietija

VU stu­den­tė per “Eras­mus” mai­nų prog­ra­mą pu­sę me­tų mo­kė­si ir Hel­sin­kio uni­ver­si­te­te Suo­mi­jo­je. Ten nu­ste­bi­no kur kas lais­ves­nis, in­te­rak­ty­ves­nis dės­ty­to­jų ir stu­den­tų bend­ra­vi­mas. Stu­di­jos, pa­grįs­tos pa­čių stu­den­tų ak­ty­vu­mu, sa­va­ran­kiš­ku dar­bu. Kiek­vie­nos pa­skai­tos pra­džio­je ir pa­bai­go­je 15 mi­nu­čių ski­ria­ma klau­si­mams, kas li­ko ne­aiš­ku iš anks­tes­nės ir ką tik skai­ty­tos pa­skai­tos. Stu­den­tams mo­ky­tis su­kur­tos la­bai pa­lan­kios są­ly­gos, tur­tin­gos bib­lio­te­kos lais­vai prie­ina­mos 24 va­lan­das per par­ą.

Bai­gu­si ba­ka­lau­ro stu­di­jas, K. Kur­go­nai­tė lai­mė­jo Eu­ro­pos Są­jun­gos (ES) ir Ja­po­ni­jos in­dus­tri­nių mai­nų prog­ra­mos “Vul­ca­nus in Ja­pan” sti­pen­di­ją. Kas­met maž­daug 40 ta­len­tin­gų jau­nų­jų moks­li­nin­kų iš ES, įvei­ku­sių ke­lis su­dė­tin­gos at­ran­kos eta­pus, su­tei­kia­ma ga­li­my­bė vie­nus me­tus sta­žuo­tis ku­rio­je nors Ja­po­ni­jos pra­mo­nės kom­pa­ni­jo­je. Lie­tu­vė bu­vo pri­im­ta į far­ma­ci­jos įmo­nę “Ami­no Up Che­mi­cal”, bend­ra­dar­biau­jan­čią su Ho­kai­do uni­ver­si­te­tu im­uno­lo­gi­jos sri­ty­je.

“Tie me­tai Ja­po­ni­jo­je, Sa­po­ro mies­te šiau­ri­nė­je Ho­kai­do sa­lo­je, bu­vo pa­tys įdo­miau­si, – pri­si­mi­nė pa­šne­ko­vė. – Ša­lis gar­sė­ja ino­va­ci­jo­mis ir aukš­to­sio­mis tech­no­lo­gi­jo­mis. La­bai no­rė­jau ten nu­va­žiuo­ti ir pa­si­žiū­rė­ti, kaip iš ti­krų­jų yra. Dirb­da­ma kom­pa­ni­jo­je “Ami­no Up Che­mi­cal”, tu­rė­jau ga­li­my­bę šiek tiek lai­ko pra­leis­ti ir Ho­kai­do uni­ver­si­te­te, to­dėl ma­čiau, ko­kia yra dar­bo ir stu­di­jų kul­tū­ra šio­je ša­ly­je. Uni­ka­li pa­tir­tis tiek pro­fe­si­niu, tiek kul­tū­ri­niu po­žiū­riu.”

Asmeninio albumo nuotrauka.

Grį­žu­si į Eu­ro­pą, K. Kur­go­nai­tė to­liau stu­di­ja­vo bio­me­di­ci­ną Niu­kast­lo uni­ver­si­te­te Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je. Pa­sak lie­tu­vės, šia­me uni­ver­si­te­te la­bai stip­rios bio­me­di­ci­nos ma­gis­tro stu­di­jos. Kiek­vie­nai te­mai dės­ty­ti kvie­čia­mas vis ki­tas pro­fe­so­rius, to­je sri­ty­je at­lie­kan­tis pa­žan­giau­sius ty­ri­mus, kad iš sa­vo pa­tir­ties pa­pa­sa­ko­tų, kas nau­jau­sia pa­da­ry­ta. Vie­nų me­tų ma­gis­tran­tū­ra itin in­ten­sy­vi – ir teo­ri­nis kur­sas, ir pra­kti­nis ti­ria­ma­sis dar­bas la­bo­ra­to­ri­jo­je.

Niu­kast­lo uni­ver­si­te­tas bend­ra­dar­biau­ja su Vo­kie­ti­jos aukš­to­sio­mis mo­kyk­lo­mis. 2009 me­tais ga­biai ma­gis­trei bu­vo pa­siū­ly­ta tęs­ti dok­to­ran­tū­ros stu­di­jas eli­ti­nia­me Drez­de­no tech­ni­kos uni­ver­si­te­te. Jam pri­klau­san­čia­me Drez­de­no re­ge­ne­ra­ci­nės te­ra­pi­jos cen­tre dok­to­ran­tė įsi­trau­kė į fun­da­men­ta­lių­jų ty­ri­mų gru­pę, ku­ri sie­kė nu­sta­ty­ti sig­na­li­nių ke­lių ak­ty­va­ci­jos me­cha­niz­mą, at­sa­kin­gą už ląs­te­lių dau­gi­ni­mą­si ir da­li­ji­mą­si. Kaip aiš­ki­no ty­rė­ja, jei šis pro­ce­sas su­trin­ka ir tam­pa ne­val­do­mas, ga­li iš­si­vys­ty­ti vė­ži­nės li­gos. K. Kur­go­nai­tė ty­rė bū­tent krau­jo vė­žio ląs­te­lių ak­ty­va­ci­jos me­cha­niz­mą, ko­kiu bū­du jo veik­la su­trin­ka įvy­kus hi­pe­rak­ty­va­ci­jai, kad iš­si­vys­to krau­jo vė­žys.

“Dok­to­ran­tū­ros stu­di­jos tru­ko ket­ve­rius su pu­se me­tų. Vo­kie­ti­jo­je jos il­ges­nės nei ki­tur, pa­vyz­džiui, Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je. Tie­siog to­kia pra­kti­ka tai­ko­ma ša­ly­je. Dok­to­ran­tū­ra – la­bai in­di­vi­dua­lus pro­ce­sas. Vyk­do­mas ti­ria­ma­sis pro­jek­tas, pa­čio­je pra­džio­je su va­do­vu ap­ta­rus iš­si­kel­tus tiks­lus, o jo pa­bai­go­je no­ri­ma tu­rė­ti ko­kį nors ap­čiuo­pia­mą re­zul­ta­tą. Dok­to­ran­tai tu­ri bū­ti pa­skel­bę ga­na aukš­to rei­tin­go pub­li­ka­ci­jų”, – pa­sa­ko­jo bu­vu­si dok­to­ran­tų aso­cia­ci­jos pir­mi­nin­kė.

Di­džiu­lis pra­mo­nės potencialas

Per­nai gruo­dį K. Kur­go­nai­tė ap­gy­nė gy­vy­bės moks­lų dak­ta­ro di­ser­ta­ci­ją “In­ter­leu­ki­no – 4 re­cep­to­riaus en­do­ci­to­zė ir sig­na­li­za­ci­ja” ir li­ko Vo­kie­ti­jo­je po­dak­ta­ri­nei sta­žuo­tei. Jau­no­ji ty­rė­ja dar stu­di­juo­da­ma su­si­do­mė­jo moks­lo ko­mer­cia­li­za­vi­mu, to­dėl įsi­trau­kė į sep­ty­nių ES ša­lių 2012-2014 me­tais įgy­ven­di­na­mą pro­jek­tą, ku­rio tiks­las – keis­tis ge­rą­ja tech­no­lo­gi­jų per­da­vi­mo pa­tir­ti­mi gy­vy­bės moks­lų sri­ty­je.

“Šios sri­ties su­ku­ria­mos ir at­ran­da­mos ino­va­ci­jos yra su­nkiau­siai ko­mer­cia­li­zuo­ja­mos, nes dau­giau­sia vyk­do­ma fun­da­men­ta­lių­jų ty­ri­mų, prieš­in­gai, pa­vyz­džiui, nei in­ži­ne­ri­jos sri­ty­je, kur daž­niau­si – tai­ko­mie­ji ty­ri­mai. Fun­da­men­ta­lių­jų ty­ri­mų su­ku­ria­mos ino­va­ci­jos bū­na dar to­kios anks­ty­vos sta­di­jos, kad la­bai il­gai už­trun­ka ir rei­kia daug in­ves­ti­ci­jų, kol gau­na­mi pra­mo­nei pri­tai­ky­ti pro­duk­tai, – aiš­ki­no pa­šne­ko­vė. – To­dėl rei­ka­lin­gi va­di­na­mie­ji tech­no­lo­gi­jų per­da­vi­mo sky­riai, ku­riuo­se dir­ba pro­fe­sio­na­lai, pa­de­dan­tys moks­li­nin­kams at­skleis­ti, kad jų su­kur­ta ino­va­ci­ja iš ti­krų­jų tu­ri di­džiu­lį po­ten­cia­lą tap­ti pra­mo­nės pro­duk­tu, bei ras­ti fi­nan­sa­vi­mą tai ino­va­ci­jai kur­ti ir plė­to­ti iki to­kio pro­duk­to, ku­ris bū­tų pri­tai­ko­mas pra­mo­nė­je: far­ma­ci­jos, bio­tech­no­lo­gi­jos ar me­di­ci­nos prie­tai­sų įmo­nė­se.”

Dr. K. Kur­go­nai­tė dir­bo Drez­de­no tech­ni­kos uni­ver­si­te­to Tech­no­lo­gi­jų per­da­vi­mo sky­riu­je. Vo­kie­ti­ja va­do­vau­ja ES pro­jek­tui. Ki­ti jo da­ly­viai – Lon­do­no im­pe­ra­to­riš­ka­sis ko­le­džas (Jung­ti­nė Ka­ra­lys­tė), Vri­je uni­ver­si­te­tas Briu­se­ly­je (Bel­gi­ja), Ka­ta­lo­ni­jos bio­tech­no­lo­gi­jos ty­ri­mų cen­tras (Is­pa­ni­ja), Tar­tu uni­ver­si­te­tas (Es­ti­ja), Os­tra­vos re­gio­no uni­ver­si­te­tas (Če­ki­ja), Tarp­tau­ti­nis mo­le­ku­li­nės ir ląs­te­lės bio­lo­gi­jos ins­ti­tu­tas Var­šu­vo­je (Len­ki­ja).

Į bend­ra­dar­bia­vi­mą įtrauk­tos ir tų mies­tų ar re­gio­nų val­džios ins­ti­tu­ci­jos, kad bū­tų žmo­nių, ku­rie tu­ri ga­lios ir iš­ma­no tei­si­nius da­ly­kus, šiuo po­žiū­riu ga­li pri­si­dė­ti prie efek­ty­vios tech­no­lo­gi­jų per­da­vi­mo sis­te­mos su­kū­ri­mo. Pa­vyz­džiui, pro­jek­te kar­tu su Tarp­tau­ti­niu mo­le­ku­li­nės ir ląs­te­lės bio­lo­gi­jos ins­ti­tu­tu da­ly­vau­ja Var­šu­vos mies­tas, kad už­si­mez­gęs bend­ra­dar­bia­vi­mas bū­tų plė­to­ja­mas to­liau. Mies­tas la­bai svar­bus pri­ima­mant spren­di­mus, ypač jei rei­kia ko­re­guo­ti tei­si­nę ba­zę.

Nau­din­ga Lietuvai

Atliekant praktiką “Amino Up Chemical” kompanijoje Sapore, Japonijoje. / Asmeninio archyvo nuotrauka

“Kai pa­tei­kiau par­aiš­ką prog­ra­mai “Kur Lie­tu­vai”, tu­rė­jau vi­zi­ją dirb­ti bū­tent tech­no­lo­gi­jų per­da­vi­mo, moks­lo ko­mer­cia­li­za­vi­mo sri­ty­je. Ti­kiuo­si, kad ma­no įgy­ta pa­tir­tis ir už­megz­ti ry­šiai su sep­ty­niais ES par­tne­riais bus nau­din­gi Lie­tu­vai”, – sa­kė tech­no­lo­gi­jų per­da­vi­mo spe­cia­lis­tė.

Prog­ra­mos “Kurk Lie­tu­vai” da­ly­vės pir­ma ke­tu­rių mė­ne­sių ro­ta­ci­ja – Moks­lo ino­va­ci­jų ir tech­no­lo­gi­jų agen­tū­ro­je (MI­TA). Ge­riau su­si­pa­žin­ti, ko­kia pa­dė­tis Lie­tu­vo­je ska­ti­nant moks­lo ko­mer­cia­li­za­vi­mą, dr. K. Kur­go­nai­tei pa­dė­jo ir ne­se­niai Vil­niu­je vy­kęs tarp­tau­ti­nis gy­vy­bės moks­lų fo­ru­mas “Li­fe Scien­ces Bal­tics”. Jo tiks­las kaip tik ir bu­vo su­ves­ti moks­li­nin­kus su vers­lo žmo­nė­mis, kad ga­lė­tų ap­si­keis­ti įžval­go­mis, prob­le­mo­mis, už­megz­ti ry­šius to­les­niam bend­ra­dar­bia­vi­mui.

“Ma­tau, kad Lie­tu­vo­je la­bai daug dis­ku­tuo­ja­ma ir no­riai dir­ba­ma moks­lo ko­mer­cia­li­za­vi­mo, moks­li­nin­kų vers­lu­mo ska­ti­ni­mo link­me, – kal­bė­jo su­grį­žė­lė. – Ne vel­tui jau an­trą kar­tą su­reng­tas “Li­fe Scien­ces Bal­tics” fo­ru­mas. Ti­krai ge­ras ir nau­din­gas ren­gi­nys su­trau­kė dau­gy­bę da­ly­vių.”

Ar­gen­ti­nie­tiš­kas tan­go ir už­sie­nio kalbos

Be­veik de­vy­ne­rius me­tus gy­ven­da­ma sve­tur K. Kur­go­nai­tė bu­vo ak­ty­vi už­sie­nio lie­tu­vių bend­ruo­me­nių na­rė. Ki­ta ver­tus, kad ir kur gy­ve­no, sten­gė­si iš­mok­ti tos ša­lies kal­bą. Lie­tu­vė įsi­ti­ki­nu­si, kad la­bai svar­bu mo­kė­ti už­sie­nio kal­bų. Pa­ti la­bai ge­rai mo­ka ang­liš­kai – dar­bi­nę moks­lo kal­bą. Iš­mo­ko vo­kiš­kai ir no­rė­tų to­liau to­bu­lin­ti šios kal­bos įgū­džius. Mo­ka ru­siš­kai. Tu­ri ja­po­nų ir pra­ncū­zų kal­bos pa­grin­dus.

“Vi­sus me­tus mo­kiau­si ja­po­nų kal­bos. Tie­sa, da­bar ge­ro­kai pri­mir­šau, nes grį­žu­si iš Ja­po­ni­jos jos ne­be­var­to­ju. Sva­jo­ju to­liau mo­ky­tis pra­ncū­zų kal­bos. Toks bū­tų ma­no po­mė­gis, nors ta­len­to kal­boms tur­būt vi­sai ne­tu­riu”, – juo­kė­si pa­šne­ko­vė.

Ki­tas K. Kur­go­nai­tės po­mė­gis iš­li­kęs nuo vai­kys­tės, nuo dar­že­lio lai­kų. Kiek sa­ve at­si­me­na, šo­ko tau­ti­nius šo­kius. No­ras šok­ti nie­kur ne­din­go. Tik da­bar moks­li­nin­kė šo­ka ar­gen­ti­nie­tiš­ką tan­go.

 

Šaltinis: www.lzinios.lt

No tags.

Susijusios naujienos

  • Lauktuvės iš Lietuvos ir – Lietuvai

    Kurk Lietuvai
    Daž­nai kal­ba­ma, kiek daug prob­le­mų Lie­tu­vo­je, ta­čiau tas ne­to­bu­lu­mas, pa­sak 23 me­tų psi­cho­lo­gės ir ra­šy­to­jos Unės Kau­nai­tės, kaip tik ir yra Lie­tu­vos to­bu­lu­mas. Pui­kiau­sia erd­vė įgy­ven­din­ti sa­vo idė­jas. To­dėl jau­niems ir veik­liems žmo­nėms rei­kia su­grįž­ti,Skaityti plačiau

  • „Kurk Lietuvai“ jaunųjų profesionalų komanda pradeda darbą savivaldybėse

    Kurk Lietuvai
    Prasideda pirmoji šalies regionams skirta jaunųjų profesionalų programa „Kurk Lietuvai“. Nuo 2012 m. sėkmingai veikusi „Kurk Lietuvai“ kvietė užsienyje mokslus baigusius jaunuolius grįžti į Lietuvą ir metus dirbti šalies nacionalinėse institucijose, tačiau šiais metais programaSkaityti plačiau

  • Giedrė Simanauskaitė:

    Kurk Lietuvai
    Su klaipėdiete Giedre Simanauskaite, po septynerių metų sugrįžusia į Lietuvą ir šiuo metu dalyvaujančia jaunųjų profesionalų programoje "Kurk Lietuvai", kalbėjomės apie gyvenimą svetur, švietimo problemas bei užsienio studentų priėmimą Lietuvoje lyginant su kitomis valstybėmis. GiedrėSkaityti plačiau

  • JPP “Kurk Lietuvai” įvertino Lietuvos savivaldybių e. demokratijos paslaugas: lyderiauja Šiauliai

    Kurk Lietuvai
    Įvertinus visų Lietuvos savivaldybių sukurtus e. demokratijos sprendimus paaiškėjo, kad kokybiškiausiai jie įdiegti Šiauliuose, kurių sukurtas priemones, leidžiančias gyventojams elektroniniu būdu dalyvauti sprendimų priėmimo procesuose, ekspertai įvertino 10,4 balo iš 20 galimų. Prasčiausiai įvertintos KaunoSkaityti plačiau

  • Aktyvus jaunimas keičia regionų veidą

    Kurk Lietuvai
    Šiandien LR Vyriausybėje pristatyti Jaunųjų profesionalų programos (JPP) „Kurk Lietuvai“ darbo rezultatai. Nuo 2012 m. Lietuvoje veikianti patirties užsienyje įgijusių profesionalų programa 2014 m. pradėta vykdyti ne tik nacionalinėse institucijose, bet ir šalies savivaldybėse. PraėjusSkaityti plačiau

  • Lietuva atvira bendradarbiavimui su Moldova

    Kurk Lietuvai
    Antradienį Vyriausybės kancleris Alminas Mačiulis susitiko su Moldovos jaunimo ir sporto reikalų ministru Sergejumi Afanasenco, su kuriuo aptarė Moldovos integracijos į Europos Sąjungą (ES) klausimus bei galimybes dalytis gerąja patirtimi kuriant modernią Moldovos sporto infrastruktūrąSkaityti plačiau

  • Pristatyti Lietuvos lyderių atsiliepimai apie „Kurk Lietuvai”

    Kurk Lietuvai
    Susipažinkite su Lietuvos lyderių nuomone apie Jaunųjų profesionalų programą (JPP) „Kurk Lietuvai"!

  • Naujos Vilniaus miesto savivaldybės duomenų atvėrimo taisyklės

    Kurk Lietuvai
    Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorė šią savaitę patvirtino naujas Duomenų atvėrimo taisykles. Taisykles padėjo parengti jaunųjų profesionalų programos „Kurk Lietuvai“ dalyviai – Edvardas Pocius ir Algirdas Lapinskas. Jaunųjų specialistų tikslas – Vilniaus miesto savivaldybėje įgyvendinti tvirtus atvirųSkaityti plačiau

Kita naujiena

›  About us

›  FAQ

›  Gallery

Our contacts:


Tel.: 
+370 699 69425

E. mail: info@kurklt.lt

Address: Upes st. 23,
3rd floor, 08128 Vilnius, Lithuania

Kurk Lietuvai

Organizers

Investuok_lietuvoje_white
ukio_ministerija_white
Kuriame_Lietuvos_ateitį_white
Visos teisės saugomos 2019 Kurk LT    SOME.LT    Prisijungimas nariams
  • Home
  • About us
  • Selection process
  • Language: EN
    • LT LT
    • EN EN
Kurk Lt