Alkoholio priklausomybė – nematomas dramblys šeimoje
Priklausomybė nuo alkoholio kartais metaforiškai apibūdinama kaip šeimoje gyvenantis dramblys, kurio artimieji, dažnai dėl įsistiprėjusio problemos neigimo, linkę nepastebėti, o pastebėję – slėpti. „Šeima įsitikinusi, kad ji vienintelė turi savo dramblį. Štai kodėl kitiems nevalia jo pamatyti. Draugai, giminės ir viršininkas neturi apie tai sužinoti“, – knygoje „Nematomas dramblys: alkoholis, alkoholizmas, alternatyvos“ rašo Jorgen F. Nissen. Vis dėlto priklausomybės sukeltų pasekmių aplinkiniams nepastebėti sunku. Pasak psichologų, kiekvienas nuo alkoholio priklausomas asmuo paveikia apie 4-5 žmones savo aplinkoje. Tai gali apimti vaikus ir šeimos narius, draugus, bendradarbius, bendruomenes bei visuomenę.
Tai atsispindi sukeltų avarijų skaičiuje, nusikalstamumo ar smurto statistikoje: pavyzdžiui, pagal 2018 m. Lietuvos statistikos departamento duomenis, kas trečias nusikaltimas buvo įvykdytas neblaivaus asmens, o, anot Lietuvoje atlikto tyrimo, 6 iš 10 smurto artimoje aplinkoje atvejų sukelia neblaivūs asmenys. Visa tai veda prie stiprių išgyvenimų, didelio streso ir kitų neigiamų pasekmių aplinkiniams, o ypač – šeimos nariams.
Klausiate, ar įmanoma padėti jiems sveikti ir pasijausti geriau, auginant „nematomą dramblį“ savo namuose? Tyrimai ir psichologų praktika rodo, kad taip.
Kopriklausomybė: kas tai?
Retas, nesusidūręs su priklausomybe savo aplinkoje, gali įsivaizduoti, kaip atrodo tokios šeimos kasdienybė. Specialistai teigia, kad priklausomų nuo alkoholio asmenų artimieji patiria didelį stresą, nerimą, neretai tampa smurto artimoje aplinkoje aukomis, turi prisiimti daugiau atsakomybių, kurias apleidžia priklausomas šeimos narys. Pasak jų, netiesioginė priklausomybė arba kopriklausomybė ne veltui vadinama savo individualumo, asmenybės praradimo liga. Netiesioginės priklausomybės paveikti šeimos nariai neretai tampa taip priklausomi nuo alkoholiu ar kitomis medžiagomis piktnaudžiaujančio asmens, kaip jis priklausomas nuo psichoaktyviųjų medžiagų.
Pyktis, nenuspėjamos nuotaikos ir priklausomojo nevykdomi pažadai yra dažnos konfliktų tokiose šeimose priežastys, o kadangi priklausomybė – lėtinė liga, įtampa šeimoje tvyro ne vienerius metus. Stengdamiesi nuslėpti šeimos nario ligą nuo aplinkinių, artimieji dažnai daro viską, kad užglaistytų priklausomojo elgesio sukeltas pasekmes: skolinasi pinigų, imasi papildomo darbo ir visaip kitaip saugosi, kad tik „neužmintų drambliui ant uodegos ar jautraus straublio“, kaip teigia J. F. Nissen.
Šitaip rūpindamiesi kito žmogaus interesais ir poreikiais, artimieji dažnai apleidžia savo pačių norus bei emocijas ir tokiu būdu pradeda gyventi kito žmogaus gyvenimą. Svarbiausias iššūkis, tenkantis paveiktiems šeimos nariams – išmokti pasirūpinti savo emocine sveikata ir susigrąžinti savo gyvenimo kontrolę.
Kaip sieksime padėti artimiesiems?
Iki šiol priklausomybių ar žalingo vartojimo intervencijose pagrindinis dėmesys buvo skiriamas priklausomybe sergančiam asmeniui. Vis dėlto dabar mokslininkai ir psichologai vis dažniau pabrėžia artimojo vaidmens svarbą ne tik priklausomojo gydymo procese, bet taip pat atsižvelgia į pagalbos poreikį pačiam artimajam.
Nors Lietuvoje yra nemažai organizacijų, teikiančių pagalbą priklausomų asmenų artimiesiems, visgi siūloma pagalba ir informacija dažnu atveju yra fragmentiška ir nėra vienodai prieinama visiems šalies gyventojams. Dėl šios priežasties „Kurk Lietuvai“ projekto metu įgyvendinsime du sprendimus, kuriais sieksime didinti informacijos ir paslaugų artimiesiems prieinamumą:
- I sprendimas: Susistemizuota ir mokslu grįsta informacija nacionalinėje psichikos sveikatos platformoje „Pagalba sau“, kuri leistų artimiesiems daugiau sužinoti apie kopriklausomybę ir surasti jiems priimtinus pagalbos būdus. Skiltyje priklausomų asmenų artimieji ir besidomintys kopriklausomybės tema galės rasti šią informaciją:
- Klausimyną, padedantį įsivertinti esamą situaciją kopriklausomybės atžvilgiu
- Psichologų peržiūrėtą medžiagą apie kopriklausomybę tekstiniu ir vaizdo medžiagos formatu
- Įvardintus pagalbos artimiesiems punktus ir informaciją apie ten teikiamų paslaugų kainą, pobūdį ir kt.
- Statistiką ir faktus apie alkoholio vartojimą ir jo poveikį žmogaus sveikatai
- II sprendimas: naujos intervencijos diegimas. Community Reinforcement and Family Training (CRAFT) yra mokslu patvirtintas terapinis įrankis, sukurtas JAV specialistų ne tik tam, kad padėtų artimajam įgauti naujus įgūdžius, padedančius gerinti gyvenimo kokybę esant šalia priklausomo asmens, tačiau taip pat siekia įtraukti į gydymą atsparius ar nenorinčius gydytis vartojančius žmones. Tai daroma dirbant su priklausomo žmogaus artimuoju, tokiu kaip antros pusės, šeimos nariai ar artimi draugai.
CRAFT alkoholį vartojantį asmenį veikia netiesiogiai, o per artimąjį. Terapeutai padeda artimiesiems, nurodydami būdus, kaip reiktų keisti vartojančio asmens namų aplinką ir jį įtraukti į veiklas, teikiančias emocinį pasitenkinimą. Tokiu būdu CRAFT skatina mažesnį narkotikų ar alkoholio vartojimą.
Pagrindinė CRAFT intervencijos nauda:
- Pagerinta artimųjų gyvenimo kokybė
- Lavinami artimųjų elgesio ir bendravimo įgūdžiai
- Padedama šeimoms motyvuoti žalingai vartojantį asmenį pradėti gydymą ir sumažinti vartojamų medžiagų kiekį.
CRAFT metodas jau sėkmingai veikia JAV, Nyderlanduose, Australijoje, Švedijoje ir Airijoje. CRAFT metodo įkūrėjai ir užsienio centrų ekspertai ves mokymus Lietuvos specialistams bei koordinuos CRAFT diegimo procesą šalyje.
Šie sprendimai projekto metu buvo pasiūlyti atlikus esamos situacijos Lietuvoje bei užsienio gerųjų praktikų analizes, siekiant suprasti, kokie pokyčiai šioje srityje galėtų būti reikalingiausi.
Projektas truks iki 2021 m. kovo 5 dienos – kviečiame stebėti projekto naujienas ir galutinius rezultatus čia.