• LT
  • EN
Kurk Lt
  • Pagrindinis
  • Apie mus
  • Projektai
  • Dalyviai
  • Naujienos
  • Atranka

Alkoholio priklausomybė – nematomas dramblys šeimoje

    Pagrindinis Naujienos Alkoholio priklausomybė – nematomas dramblys šeimoje
    Kita naujienaAnkstesnė Naujiena

    Alkoholio priklausomybė – nematomas dramblys šeimoje

    2020 m. gruodžio 15 d.

    Alkoholio priklausomybė – nematomas dramblys šeimoje

     

    Priklausomybė nuo alkoholio kartais metaforiškai apibūdinama kaip šeimoje gyvenantis dramblys, kurio artimieji, dažnai dėl įsistiprėjusio problemos neigimo, linkę nepastebėti, o pastebėję – slėpti. „Šeima įsitikinusi, kad ji vienintelė turi savo dramblį. Štai kodėl kitiems nevalia jo pamatyti. Draugai, giminės ir viršininkas neturi apie tai sužinoti“, – knygoje „Nematomas dramblys: alkoholis, alkoholizmas, alternatyvos“ rašo Jorgen F. Nissen. Vis dėlto priklausomybės sukeltų pasekmių aplinkiniams nepastebėti sunku. Pasak psichologų, kiekvienas nuo alkoholio priklausomas asmuo paveikia apie 4-5 žmones savo aplinkoje. Tai gali apimti vaikus ir šeimos narius, draugus, bendradarbius, bendruomenes bei visuomenę.

     

    Tai atsispindi sukeltų avarijų skaičiuje, nusikalstamumo ar smurto statistikoje: pavyzdžiui, pagal 2018 m. Lietuvos statistikos departamento duomenis, kas trečias nusikaltimas buvo įvykdytas neblaivaus asmens, o, anot Lietuvoje atlikto tyrimo,  6 iš 10 smurto artimoje aplinkoje atvejų sukelia neblaivūs asmenys. Visa tai veda prie stiprių išgyvenimų, didelio streso ir kitų neigiamų pasekmių aplinkiniams, o ypač – šeimos nariams.

    Klausiate, ar įmanoma padėti jiems sveikti ir pasijausti geriau, auginant „nematomą dramblį“ savo namuose? Tyrimai ir psichologų praktika rodo, kad taip.

     

    Kopriklausomybė: kas tai?

     

    Retas, nesusidūręs su priklausomybe savo aplinkoje, gali įsivaizduoti, kaip atrodo tokios šeimos kasdienybė. Specialistai teigia, kad priklausomų nuo alkoholio asmenų artimieji patiria didelį stresą, nerimą, neretai tampa smurto artimoje aplinkoje aukomis, turi prisiimti daugiau atsakomybių, kurias apleidžia priklausomas šeimos narys. Pasak jų, netiesioginė priklausomybė arba kopriklausomybė ne veltui vadinama savo individualumo, asmenybės praradimo liga. Netiesioginės priklausomybės paveikti šeimos nariai neretai tampa taip priklausomi nuo alkoholiu ar kitomis medžiagomis piktnaudžiaujančio asmens, kaip jis  priklausomas nuo psichoaktyviųjų medžiagų.

     

    Pyktis, nenuspėjamos nuotaikos ir priklausomojo nevykdomi pažadai yra dažnos konfliktų tokiose šeimose priežastys, o kadangi priklausomybė – lėtinė liga,  įtampa šeimoje tvyro ne vienerius metus.  Stengdamiesi nuslėpti šeimos nario ligą nuo aplinkinių, artimieji dažnai daro viską, kad užglaistytų priklausomojo elgesio sukeltas pasekmes: skolinasi pinigų, imasi papildomo darbo ir visaip kitaip saugosi,  kad tik „neužmintų drambliui ant uodegos ar jautraus straublio“, kaip teigia J. F. Nissen.

     

    Šitaip rūpindamiesi kito žmogaus interesais ir poreikiais, artimieji dažnai apleidžia savo pačių norus bei emocijas ir tokiu būdu pradeda gyventi kito žmogaus gyvenimą. Svarbiausias iššūkis, tenkantis paveiktiems šeimos nariams – išmokti pasirūpinti savo emocine sveikata ir susigrąžinti savo gyvenimo kontrolę.


    Kaip sieksime padėti artimiesiems?

    Iki šiol priklausomybių ar žalingo vartojimo intervencijose pagrindinis dėmesys buvo skiriamas priklausomybe sergančiam asmeniui. Vis dėlto dabar mokslininkai ir psichologai vis dažniau pabrėžia  artimojo vaidmens svarbą ne tik priklausomojo gydymo procese, bet taip pat atsižvelgia į pagalbos poreikį pačiam artimajam.

     

    Nors Lietuvoje yra nemažai organizacijų, teikiančių pagalbą priklausomų asmenų artimiesiems, visgi siūloma pagalba ir informacija dažnu atveju yra fragmentiška ir nėra vienodai prieinama visiems šalies gyventojams.  Dėl šios priežasties  „Kurk Lietuvai“ projekto metu įgyvendinsime du sprendimus, kuriais sieksime didinti informacijos ir paslaugų artimiesiems prieinamumą:

     

    • I sprendimas: Susistemizuota ir mokslu grįsta informacija nacionalinėje psichikos sveikatos platformoje „Pagalba sau“, kuri leistų artimiesiems daugiau sužinoti apie kopriklausomybę ir surasti jiems priimtinus pagalbos būdus. Skiltyje priklausomų asmenų artimieji ir besidomintys kopriklausomybės tema galės rasti šią informaciją:

     

    • Klausimyną, padedantį įsivertinti esamą situaciją kopriklausomybės atžvilgiu
    • Psichologų peržiūrėtą medžiagą apie kopriklausomybę tekstiniu ir vaizdo medžiagos formatu
    • Įvardintus pagalbos artimiesiems punktus ir informaciją apie ten teikiamų paslaugų kainą, pobūdį ir kt.
    • Statistiką ir faktus apie alkoholio vartojimą ir jo poveikį žmogaus sveikatai

     

    • II sprendimas: naujos intervencijos diegimas. Community Reinforcement and Family Training (CRAFT) yra mokslu patvirtintas terapinis įrankis, sukurtas JAV specialistų ne tik tam, kad padėtų artimajam įgauti naujus įgūdžius, padedančius gerinti gyvenimo kokybę esant šalia priklausomo asmens, tačiau taip pat siekia įtraukti į gydymą atsparius ar nenorinčius gydytis vartojančius žmones. Tai daroma dirbant su priklausomo žmogaus artimuoju, tokiu kaip antros pusės, šeimos nariai ar artimi draugai.

     

    CRAFT alkoholį vartojantį asmenį veikia netiesiogiai, o per artimąjį. Terapeutai padeda artimiesiems, nurodydami būdus, kaip reiktų keisti vartojančio asmens namų aplinką ir jį įtraukti į veiklas, teikiančias emocinį pasitenkinimą. Tokiu būdu CRAFT skatina mažesnį narkotikų ar alkoholio vartojimą.

     

    Pagrindinė CRAFT intervencijos nauda:

     

    • Pagerinta artimųjų gyvenimo kokybė
    • Lavinami artimųjų elgesio ir bendravimo įgūdžiai
    • Padedama šeimoms motyvuoti žalingai vartojantį asmenį pradėti gydymą ir sumažinti vartojamų medžiagų kiekį.

     

    CRAFT metodas jau sėkmingai veikia JAV, Nyderlanduose, Australijoje, Švedijoje ir Airijoje. CRAFT metodo įkūrėjai ir užsienio centrų ekspertai ves mokymus Lietuvos specialistams bei koordinuos CRAFT diegimo procesą šalyje.

     

    Šie sprendimai projekto metu buvo pasiūlyti atlikus esamos situacijos Lietuvoje bei užsienio gerųjų praktikų analizes, siekiant suprasti, kokie pokyčiai šioje srityje galėtų būti reikalingiausi.

    Projektas truks iki 2021 m. kovo 5 dienos – kviečiame stebėti projekto naujienas ir galutinius rezultatus čia.

    No tags.
    Kurk Lietuvai

    Kurk Lietuvai

    More posts by Kurk Lietuvai

    Susijusios naujienos

    • Aktualijos: COVID pandemija ir Vyriausybei – 100 dienų

      Kurk Lietuvai

      Naujienlaiškis „Aš manau“ šįsyk apžvelgia COVID-19 pandemijos ir jos valdymo Lietuvoje aktualijas bei glaudžiai susijusią temą: naujos Vyriausybės, kuriai vadovauja Ingrida Šimonytė, startą. Pagal sergamumą koronavirusu Lietuva nebėra pirma Europoje – antrąją bangą pavyko apvaldyti.Skaityti plačiau

    • „Aš manau“ tema: JAV renka prezidentą! Idėjų konkursas

      Kurk Lietuvai

      „Aš manau“ tema: JAV renka prezidentą! Idėjų konkursas. Pirmąjį naujų metų naujienlaiškio „Aš manau“ numerį skiriame karštai temai: JAV prezidento rinkimams. Įvykis, kuris pritraukia viso pasaulio dėmesį jau nuo pernai metų rudens tebesitęsia. Tikimės, kadSkaityti plačiau

    • Kaip sukurti geriausią kelionės planavimo įrankį?

      Tautvilė Daugėlaitė

      Planuodami savarankiškas keliones į užsienį turistai turi skirtingus įpročius. Jei vieni ieško neatrastų lankytinų vietų ir tikisi sutikti kuo mažiau kitų keliautojų, kiti traukia tik į pačias populiariausius turistų traukos taškus. Skiriasi ne tik turistųSkaityti plačiau

    • Kvietimas dalyvauti viešojoje konsultacijoje dėl 4K modelio pilotinio projekto aprašo

      Šarūnas Genys

      Data: Ketvirtadienis, Lapkričio 26 diena 14 val. Kontekstas:  Greta formaliojo švietimo mokyklose vis reikšmingesni tampa įgūdžiai bei žinios įgytos per neformalųjį ugdymą įvairiuose būreliuose, seminaruose, atliekant savanorišką visuomenei naudingą veiklą ar darbo patirtį. Pagal siūlomą 4K modelį (aš kuriu, aš keičiu, ašSkaityti plačiau

    • Socialinės ekonomikos naujovės: socialinio poveikio obligacijos

      Miglė Petrauskaitė

      Po 2008-aisiais metais pasaulį sukrėtusios finansinės krizės, daugelio valstybių biudžetai ženkliai traukėsi, o tai smarkiai kirto per viešųjų ir socialinių paslaugų finansavimą. Kadangi susidariusi situacija skatino finansinių išteklių ieškoti kitur, 2010 metais Jungtinėje Karalystėje gimė socialinio poveikio obligacijų (angl. social impact bonds – SIBs)  modelis—tvarus socialinių investicijų įrankis, kurio tikslas yra didinti socialinių problemų sprendimoSkaityti plačiau

    • KONKURSAS MOKINIAMS: „ES ateitis: ką Lietuva gali pasiūlyti Europai?“

      Kurk Lietuvai
      Visoje ES ateinančiais metais vyks konsultacijos su piliečiais ir jaunimu, siekiant patobulinti ES veikimą ir vykdomą politiką. Jei esi 7-12 klasių mokinys (-ė), mes, naujienlaiškio „AŠ MANAU“ rengėjai ir partneriai, kviečiame dalyvauti istorinėje Europos ateitiesSkaityti plačiau

    • Asmenų su negalia užimtumo darbo rinkoje skatinimas: šalinkime netiesiogines kliūtis

      Lauryna Filatovaitė

      Darbas yra viena iš svarbiausių kiekvieno asmens gyvenimo dalių – jis ne tik užtikrina nuolatines pajamas bei finansinę gerovę, bet yra ir svarbi asmens socialinės integracijos priemonė, padedanti užmegzti ryšius su platesne visuomene ir kurtiSkaityti plačiau

    • Kviečiame pateikti pastabas 4K modelio projekto aprašui

      Kurk Lietuvai

      Europos Komisija bei kitos organizacijos, tokios kaip UNESCO ar Pasaulio Bankas, pabrėžia, jog tam kad sėkmingai pasiruoštume iššūkiams susijusiems su skaitmenizacija, pilietiškumo skatinimu bei kūrybiškumo trūkumu, vyriausybės ir mokyklos turėtų skatinti bei akcentuoti mokinių įgūdį „mokytis visą gyvenimą.“ Tam, jog ši kompetencija būtų skatinama, mūsų švietimoSkaityti plačiau

    Kita naujienaAnkstesnė naujiena

    ›  Apie mus

    ›  DUK

    ›  Galerija

    ›  Privatumo politika

    Kontaktai:


    Agila Barzdienė 

    Programos „Kurk Lietuvai“ vadovė 

    El. paštas: agila.barzdiene@investlithuania.com


    Monika Merkytė 

    Programos „Kurk Lietuvai“ koordinatorė 

    Tel.: +370 699 69425

    El. paštas: monika.merkyte@investlithuania.com


    Adresas:
     Upės g. 23 - 1,
    III aukštas, LT-08128 Vilnius

    Kurk Lietuvai

    Programos organizatoriai

    Investuok_lietuvoje_white
    ukio_ministerija_white
    Kuriame_Lietuvos_ateitį_white
    Visos teisės saugomos 2019 Kurk LT    SOME.LT    Prisijungimas nariams
    • Pagrindinis
    • Apie mus
    • Projektai
    • Dalyviai
    • Naujienos
    • Atranka
    • Kalba: LT
      • LT LT
      • EN EN
    Kurk Lt

    Sklandžiam svetainės veikimui, jūsų naršymo patirties gerinimui bei rinkodarai naudojame slapukus. Paspaudę „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti sužinosite slapukų politikoje.