Vienas stipriausių robotikos ir automatizavimo centrų Šiaurės-Rytų Europoje – tokį tikslą užsibrėžė Panevėžys, pasirinkęs robotiką ir automatizavimą kaip strateginę kryptį regiono plėtrai. Šios ambicijos link Panevėžio regionas juda vis spartesniais žingsniais, neatsilikdamas ir nuo pasaulinių ketvirtosios pramonės revoliucijos, arba Pramonės 4.0 (angl. Industry 4.0), tendencijų.
Jau nuo rugsėjo mėnesio „Kurk Lietuvai“ dalyvės Dalia Bagdžiūnaitė, Kristina Samasionokaitė ir Monika Miniotaitė dirba Panevėžyje. Jos įgyvendina projektą, kuriuo siekiama sudaryti palankias sąlygas Pramonės 4.0 ekosistemos vystymui regione, parengiant ir pradedant įgyvendinti Pramonės 4.0 ekosistemos vystymo strategines gaires.
Pirmieji svarbūs žingsniai jau žengti. Esamos situacijos analizė parodė, kad Panevėžio regione jau yra stiprių partnerių bei suinteresuotųjų šalių, atstovaujančių verslą, viešąsias institucijas, švietimo, mokslo ir tyrimų įstaigas. Šių šalių – Pramonės 4.0 ekosistemos narių – bendradarbiavimas yra viena svarbiausių sėkmingos Pramonės 4.0 plėtros regione sąlygų. Kita vertus, nepaisant regiono potencialo, turimi resursai nėra pakankamai išnaudojami.
Siekiant geriau suprasti esminius ekosistemos narių poreikius ir iššūkius, su kuriais jie susiduria, „Kurk Lietuvai“ komanda kartu su Panevėžio mokslo ir technologijų parko robotikos projektų vadovu Vytautu Kalinausku įvykdė interviu ciklą su Panevėžio regiono verslo ir švietimo bei mokslų įstaigų atstovais. Tyrimas padėjo identifikuoti konkrečias priemones, reikalingas tolesniam Pramonės 4.0 ekosistemos vystymui regione, ir parodė, kad suinteresuotųjų šalių resursų konsolidavimas yra esminis elementas siekiant tvarių regiono ekonominės plėtros rezultatų.
Interviu ciklo išvados ir rekomendacijos buvo pristatytos ir aptartos 2018 m. gruodžio 5 d. Panevėžio miesto savivaldybėje surengtoje viešojoje konsultacijoje. Verslo, švietimo ir mokslo bei savivaldos atstovai buvo kviečiami dalintis savo įžvalgomis, teikti pasiūlymus, atstovauti savo interesus ir taip aktyviai prisidėti prie Panevėžio regiono Pramonės 4.0 ekosistemos vystymo strategijos rengimo bei įgyvendinimo.
Tą pačią dieną vykusio Panevėžio miesto verslo tarybos posėdžio metu buvo nutarta pritarti pristatyto tyrimo išvadoms ir priimti pasiūlymą suformuoti strateginę patarėjų tarybą. Ši taryba bus atsakinga už tolesnį strategijos formavimo etapą, įskaitant tyrimo rezultatų integravimą į Pramonės 4.0 ekosistemo vystymo veiksmų planą.
Verslo taryba taip pat akcentavo, kad siekiant strategiją paversti realiais darbais svarbu remtis geraisiais ekonominių plėtros agentūrų „Go Vilnius“,„Kaunas IN“ ar „Klaipėda ID“ pavyzdžiais bei tarptautine Danijos robotikos ekosistemos „Odense Robotics“ patirtimi. Dėl šios priežasties taryba rekomendavo Panevėžio miesto savivaldybės administracijai ieškoti galimybių įkurti atskirą Pramonės 4.0 veiklas koordinuojančią instituciją.
Daugiau informacijos apie projektą rasite čia.