• LT
  • EN
Kurk Lt
  • Pagrindinis
  • Apie mus
  • Projektai
  • Dalyviai ir dalyvės
  • Naujienos
  • Atranka

Ar Lietuvos regionams reikalingas kinas?

    Pagrindinis Naujienos Ar Lietuvos regionams reikalingas kinas?
    Kita naujienaAnkstesnė Naujiena

    Ar Lietuvos regionams reikalingas kinas?

    2018 m. lapkričio 28 d.

    Lietuvos kino centre nuo rugsėjo mėnesio programos „Kurk Lietuvai“ dalyvės Giedrė Simanauskaitė ir Irmina Žemaitytė įgyvendina projektą „Kino sklaida regionuose“, kuriuo siekiama mažesniuose Lietuvos miestuose sudaryti sąlygas žiūrėti kokybišką kiną.

    Šiuo metu Lietuvoje jaučiama didelė atskirtis tarp didžiųjų miestų ir regionų kultūros paslaugų, tarp jų ir kino. Kultūrinių renginių trūkumas regionuose mažina jų, kaip gyvenamosios, laisvalaikio ir turizmo erdvės, patrauklumą, o tai tampa vienu iš kriterijų, kodėl žmonės migruoja į didžiuosius šalies centrus ar svetur.

    Norėdamos pamatuoti galimybes, kaip užtikrinti kino prieinamumą regionuose, projekto vadovės pastaruoju metu darė tyrimą. Jo rėmuose atlikta esamos situacijos analizė, vykdyta savivaldybių administracijų ir kultūros įstaigų apklausa, kalbama su kino industrijos atstovais.  Tyrimo tikslas – išsiaiškinti dabartinę kino rodymo padėtį Lietuvoje bei galimybes įdiegti profesionalią kino rodymo įrangą, leidžiančią filmus be apribojimų rodyti DCP formatu.

    Projekto rėmuose vykdyto tyrimo metu buvo nustatyta, kad tik iki 30 proc. Lietuvos savivaldybių yra pastoviai veikiantys kino teatrai ar skaitmeniniai kino ekranai, įrengti kultūros centruose. Didžioji dalis kino teatrų buvo uždaryti ir privatizuoti, 10-ajame dešimtmetyje išnykus nacionalinei platinimo sistemai. Dauguma savivaldybių kultūros centrų, neturinčių profesionalios kino rodymo įrangos, pastaruoju metu siekia siūlyti kino rodymo paslaugą, tačiau tai daroma nenuosekliai.

    Ne tik 10-ajame dešimtmetyje uždaryti kino teatrai, bet ir technologinė pažanga dar labiau paaštrino kino prieinamumo problemą. Pakitus technologijoms, dabar kinas kuriamas ir platinamas tik skaitmeniniu formatu, todėl, neturint šiuolaikinius kino rodymo standartus atitinkančios įrangos, itin apribojama galimybė matyti filmus.

    Šiuo metu kino teatrai yra įsikūrę didžiuosiuose miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje. Savarankiškai jie atnaujinti mažesniuose miestuose: Anykščiuose, Gargžduose, Marijampolėje, Utenoje, Ukmergėje ir Varėnoje. Privatus sektorius neturi ekonominio pagrindo investuoti į regioninių kino rodymo vietų modernizavimą, tad norint gerinti paslaugų prieinamumą regionuose reikalingas valstybės įsikišimas.

    2018 m. atliekant savivaldybių apklausą paaiškėjo, kad dabar Lietuvoje 40 proc. gyventojų neturi galimybės savo savivaldybėje žiūrėti kino, rodomo su profesionalia skaitmenine įranga. Tai sudaro 72 proc. savivaldybių.

    Šiuo metu valstybės biudžete numatytos lėšos, leidžiančios įgyvendinti kino ekranų regionuose skaitmeninimo projektą, kuris yra „Lietuvos Respublikos skaitmeninės darbotvarkės“ dalis ir  įsigalios 2019 metų sausio 1 dieną.

    Šių metų spalio mėnesį įvykdžius apklausą, buvo įvertinta, jog poreikis turėti profesionalų kiną savivaldybėse yra didelis: Lietuvoje iš 60 savivaldybių tik 17-oje jų šiuo metu filmus galima žiūrėti DCP įranga, o iš 44 savivaldybių, kurios jos neturinti, preliminariai 28 norėtų dalyvauti projekte įsidiegti profesionalią kino įrangą. Tad sėkmingai įgyvendinus kino ekranų infrastruktūros atnaujinimo projektą, kokybiškas kinas būtų pasiekiamas 73 proc. savivaldybių, o tai – 45 proc. daugiau nei šiuo metu.

    Siekiant pristatyti projekto eigą, finansavimo galimybes ir bendradarbiavimo formas, šių metų gruodžio 17 dieną Kultūros ministerijoje vyks susitikimas su  norinčių dalyvauti projekte „Kino rodymo vietų skaitmeninimas regionuose” savivaldybių atstovais.

    Daugiau apie projektą rasite čia.

    DCP, filmai, kinas, kino ekranai, kino prieinamumas, kino sklaida, kino teatrai, kultūros prieinamumas, kultūros sklaida, Regionai, skaitmeninimas

    Giedrė Simanauskaitė

    More posts by Giedrė Simanauskaitė

    Susijusios naujienos

    • Kultūros paslaugų prieinamumas žmonėms su negalia Lietuvoje ir užsienyje

      Asta Dumbrauskaitė

      Bendruomenė yra reikšmingas sveikatą lemiantis veiksnys ir neatsiejamas laimingos ir sumanios visuomenės elementas. Todėl visapusiškas ir veiksmingas dalyvavimas bendruomenėje yra būtinas ir sėkmingai žmonių su negalia įtraukčiai. Bendruomenės sveikatos samprata yra paremta socialinio kapitalo teorijaSkaityti plačiau

    • 1,1 mln Lietuvos gyventojų neturi galimybės žiūrėti profesionalų kiną

      Giedrė Simanauskaitė

      Vasario 26 dieną Vilniuje įvyko „Kurk Lietuvai” dalyvių ir Lietuvos kino centro organizuota konferencija savivaldybių, norinčių įsidiegti profesionalią kino įrangą, atstovams. Dabartinė situacija – avarinė Pasak G. Simanauskaitės, „Kurk Lietuvai“ projektų vadovės: „17 iš 60Skaityti plačiau

    • Panevėžio regione vystoma Pramonės 4.0 ekosistema

      Monika Miniotaitė

      Vienas stipriausių robotikos ir automatizavimo centrų Šiaurės-Rytų Europoje – tokį tikslą užsibrėžė Panevėžys, pasirinkęs robotiką ir automatizavimą kaip strateginę kryptį regiono plėtrai. Šios ambicijos link Panevėžio regionas juda vis spartesniais žingsniais, neatsilikdamas ir nuo pasauliniųSkaityti plačiau

    • Kurk Lietuvai skelbia 2022 metų atranką: ką tu gali įgyvendinti per 860 valandų?

      Kurk Lietuvai
      Kovo 9 dieną prasidėjo jau 11 programos „Kurk Lietuvai” atranka. Profesionalai, įgiję darbo patirties ar studijavę užsienyje, gali pildyti anketą ir išbandyti save viešajame sektoriuje. Tai galimybė ne tik pritaikyti užsienyje įgytas žinias, bet irSkaityti plačiau

    • Pristatytas kultūros paslaugų prieinamumo žemėlapis visuomenei susilaukė aktyvios diskusijos

      Vėjūna

      Kad kultūros paslaugų prieinamumas regionuose yra visiems aktuali tema, įsitikinome rugpjūčio 25 d. renginyje, kur visą dieną virė diskusijos tarp menininkų, kultūros įstaigų, kultūros ekspertų ir kultūros politikos formuotojų.  Vėjūna Žalalytė pristatė kultūros paslaugų prieinamumoSkaityti plačiau

    Kita naujienaAnkstesnė naujiena

    ›  Apie mus

    ›  DUK

    ›  Galerija

    ›  Privatumo politika

    Kontaktai:


    Monika Merkytė 

    Programos „Kurk Lietuvai“ vadovė 

    El. paštas: monika.merkyte@investlithuania.com

    Tel.: +370 699 69425


    Ieva Jurkonienė 

    Programos „Kurk Lietuvai“ koordinatorė 

    El. paštas: ieva.jurkoniene@investlithuania.com

    Tel.: +370 601 05141


    Adresas:
     Upės g. 23 - 1,
    III aukštas, LT-08128 Vilnius

    Kurk Lietuvai

    Programos organizatoriai

    Investuok_lietuvoje_white
    ukio_ministerija_white
    Kuriame_Lietuvos_ateitį_white
    Visos teisės saugomos 2019 Kurk LT    SOME.LT    Prisijungimas nariams
    • Pagrindinis
    • Apie mus
    • Projektai
    • Dalyviai
    • Naujienos
    • Atranka
    • Kalba: LT
      • LT LT
      • EN EN
    Kurk Lt