Siekdamos sužinoti visuomenės nuomonę dėl įmonių teisės modernizavimo įkuriant virtualią buveinę „Kurk Lietuvai“ projektų vadovės Raminta ir Adelė vykdė viešą apklausą, kurioje savo nuomonę išsakė beveik pusantro šimto juridinių asmenų steigėjų. Rezultatai rodo, kad net 89% apklaustųjų pasirinktų virtualios buveinės registraciją vietoj fizinės buveinės. Taip pat matyti, jog net 71% juridinių asmenų registracijos vieta nesutampa su faktine darbo vieta.
Tai, jog beveik trys ketvirtadaliai juridinių asmenų registracijos vietų nesutampa su realia veiklos vieta, patvirtina, jog juridinių asmenų steigėjams fizinė buveinė neretai tampa pertekliniu reikalavimu. Šios problemos sprendimu gali būti virtuali buveinė – alternatyva fizinės buveinės registravimui, kuomet atsisakoma fizinio adreso registruojant virtualią buveinę ir visą komunikaciją vykdant elektroniniu būdu.
Skaitmenizacija ir technologijų plėtra viešajame sektoriuje leidžia pakeisti tradicines pašto dėžutes elektroninėmis
Net 95% apklausos dalyvių pirmenybę teiktų elektroninei komunikacijai su valstybės institucijomis. Vadovaujantis Europos Komisijos skaičiavimais, Europos Sąjungos valstybių išlaidos galėtų sumažėti 15-20%, jei komunikacija tarp valstybės institucijų ir gyventojų būtų vykdoma elektroniniu būdu. Lietuvoje elektroninė E. pristatymas sistema jau leidžia keistis pranešimais ir dokumentais su didele dalimi valstybės institucijų, o šia sistema išsiųstas laiškas turi teisinę ir įrodomąją galią, atitinkančią registruoto laiško įteikimą. Šios ar alternatyvių platformų potencialas Lietuvoje dar nėra pilnai išnaudojamas. Norint pamatyti skaitmeninio pašto nešamą naudą, nereikia toli žvalgytis. Danijoje naudojamas skaitmeninis paštas viešajam sektoriui kasmet sutaupo apie 134 mln. eurų išleidžiamų popieriui bei korespondencijos siuntimui (Danijos skaitmeninio pašto pavyzdys detaliau analizuojamas gerųjų užsienio šalių patirčių analizėje). Tuo tarpu vien Vilniaus miesto savivaldybė, atsisakiusi popierinių dokumentų ir juos valdydama elektroniniu būdu, galėtų sutaupyti apie 36 tūkst. eurų per metus.
„Laiškų gavimas ir siuntimas valstybės institucijoms popierine forma įprastu paštu Lietuvoje vis dar yra realybė, tačiau – ne būtinybė. Visas pasaulis kryptingai žengia įvairių paslaugų skaitmenizacijos link ir viešasis sektorius neturėtų būtų išimtis. Įkūrus virtualią buveinę tūkstančiai popierinių laiškų būtų perkelti į virtualią erdvę, be to būtų kuriama palanki aplinka steigti naujus verslus“, – teigia „Kurk Lietuvai“ projektų vadovė Raminta Olbutaitė. Jos teigimu, mažai šaliai, tokiai kaip Lietuva, inovatyvūs sprendimai, išskiriantys mūsų šalį iš kitų valstybių, yra būtini siekiant pritraukti investuotojus bei skatinti ekonomikos augimą.
Dar viena sėkmės istorija, skaitmenizuojant procesus viešajame sektoriuje, pastebima Estijoje. Estų sukurtas „e-Residency“ projektas – galimybė naudotis e. valdžios paslaugomis, net ir fiziškai nesant Estijoje, ne tik pritraukė užsienio piliečių dėmesį, bet ir paspartino vidinius šalies skaitmenizacijos procesus. Išskirtinis Estijos sprendimas pritraukė nemažą finansinę naudą, 14,4 mln. eurų pajamų (šias sudaro 1,4 mln. eurų tiesioginių pajamų ir 13 mln. eurų netiesioginės naudos), kartu puikiai garsindamas Estijos, kaip skaitmeninės valstybės, vardą.
„Projekto metu svarsčiau, ar Lietuva yra pasiruošusi drąsiam ir inovatyviam sprendimui? Konsultacijos su teisės ekspertais, daugiau nei trys dešimtys vizitų į valstybines institucijas bei privačias įstaigas leido įsitikinti, jog fizinės buveinės registravimas neretai tampa pertekliniu reikalavimu. Ypač džiugu, jog ne tik juridinių asmenų steigėjai teikia pirmenybę komunikacijai elektroninėmis priemonėmis – susitikimų su valstybinių įstaigų atstovais metu taip pat išgirdome palankų virtualios buveinės vertinimą bei norą perkelti popierinę komunikaciją į elektroninę erdvę“, – savo mintimis dalinasi „Kurk Lietuvai“ projektų vadovė Adelė Jaškūnaitė.
Virtualios buveinės įgalinimas Lietuvoje paspartintų skaitmenizacijos procesus viešajame sektoriuje, supaprastintų juridinio asmens steigimą, padėtų valstybės institucijoms kaupti tikslius duomenis ir užtikrintų greitą bei saugią komunikaciją tarp valstybės ir juridinių asmenų. Šis inovatyvus viešojo sektoriaus sprendimas taip pat gali prisidėti prie Lietuvos vardo garsinimo ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje.
„Kurk Lietuvai“ internetinėje svetainėje galite susipažinti su virtualios buveinės projektu ir apklausos rezultatais.
Už bendradarbiavimą dėkojame: