Informacinių technologijų revoliucija skatina naujus sprendimus, siekiant sukurti verslui palankesnę aplinką bei sumažinti administracinę naštą.
Virtualios buveinės įkūrimas suteiktų galimybę visus su įmone, asociacija, ar kitu juridiniu asmeniu susijusius veiksmus atlikti elektroninėje erdvėje.
Įsivaizduokite galimybę savo įmonę, asociaciją, ar kitą juridinį asmenį steigti net ir neturint fizinio adreso, komunikaciją su valstybės institucijomis vykdant elektroniniu būdu per E. pristatymo ar kitą alternatyvią sistemą. Didėjant ekonomikos globalumui ir žmonių mobilumui atsiranda vis daugiau įmonių, kurioms nuolatinė darbo vieta tampa nereikalinga: jų darbuotojai dirba nuotoliniu būdu, dingsta poreikis turėti nuolatinį biurą. Tokioms įmonėms šiandien galiojantis reikalavimas nurodyti juridinio asmens buveinės fizinį adresą apsunkina verslo steigimą.
Vis dažniau pastebima praktika, jog nuosavybės teise patalpų neturintys žmonės, norėdami įregistruoti naują juridinį asmenį, įmonės steigimo metu perka vadinamąją virtualaus biuro paslaugą iš tarpininkų. Dėl adresų faktinio neatitikimo valstybės institucijų komunikacija su juridiniais asmenimis yra apsunkinama, siunčiama korespondencija dažnai nepasiekia įmonės atstovų ar juos pasiekia per vėlai. Juridinių asmenų registre kaupiami duomenys praranda patikimumą dėl savo netikslumo. Valstybės institucijoms yra sunkiau vykdyti juridinių asmenų kontrolės bei informavimo funkcijas, nes juridinio asmens valdymo organai dažnai faktiškai nedirba buveinėje. Analitikų atlikta analizė parodė, jog Lietuvoje 35 adresuose yra įregistruota beveik 11 tūkstančių įmonių. Akivaizdu, jog net ir erdviausios patalpos fiziškai nesutalpintų tokio kiekio įmonių valdymo organų.
„Šių problemų sprendimu gali tapti virtualios buveinės įteisinimas, įgalinant platformą į kurią realiu laiku atkeliautų svarbiausi pranešimai bei dokumentai iš valstybės institucijų. Lietuva žengia inovacijų keliu ir jau yra techniškai pasiruošusi įgalinti virtualią buveinę. Vyriausybė siekia kuo daugiau paslaugų perkelti į elektroninę erdvę, vis daugiau valstybinių institucijų pranešimus gyventojams ima siųsti ne paprastu paštu, o per inovatyvias sistemas. Lietuvoje stipriai išplėtota interneto infrastruktūra, el. valdžios paslaugas naudojantis verslas, patikimas nuotolinis asmens tapatybės nustatymas. Virtualios buveinės įteisinimas – tai žingsnis link įmonių gyvavimo virtualioje erdvėje bei spartesnio viešojo sektoriaus paslaugų perkėlimo į elektroninę erdvę.“ – teigia projekto vadovė Raminta Olbutaitė.
Virtuali buveinė gali supaprastinti įmonių steigimą, efektyvinti komunikaciją bei pagerinti valstybės kaupiamų duomenų kokybę
„Kurk Lietuvai” projekto vadovės rengia virtualios buveinės įgyvendinimo modelį, kuris leistų užtikrinti tas pačias funkcijas, kaip ir fizinė buveinė. Kurdamos virtualios buveinės įkūrimo strategiją projektų vadovės bendradarbiauja su įvairiomis valstybės institucijomis, privataus verslo atstovais bei teisės ekspertais. Projekto metu Raminta ir Adelė atliko virtualios buveinės įteisinimo Lietuvoje galimybių ir išorinių veiksnių analizę, vykdė techninių prielaidų analizę bei įvertins gerąją užsienio valstybių praktiką.
„Fizinė buveinė apibrėžia patalpas, kuriose yra juridinio asmens valdymo organai, taip siekiant užtikrinti, jog esant būtinybei būtų galima kreiptis į juridinio asmens valdymo organus buveinės adresu. Fizine buveine tai pat siekiama nustatyti taikomą teisę, teismingumą bei užtikrinti kitas, su fizine buveine susijusias, teises. Tik kyla klausimas: ar šiandien galiojantis fizinės buveinės reikalavimas užtikrina efektyvią komunikaciją su juridiniu asmeniu?“ – tvirtina projekto vadovė Adelė Jaškūnaitė.
Įkūrus virtualią buveinę būtų pagreitintas įmonės steigimo procesas, garantuojama efektyvesnė komunikacija tarp juridinių asmenų ir valstybės institucijų. Valstybės kaupiami duomenys taptų tikslesni, nes sumažėtų neatitikimų tarp faktinės buvimo vietos ir registruotos buveinės. Įgyvendinus reikiamus įstatymų pakeitimus bei numačius virtualios buveinės įgyvendinimo priemones, galima pasiekti teigiamų rezultatų, kurie ne tik supaprastintų įmonės steigimo procesą, bet ir paspartintų skaitmenizacijos procesus viešajame sektoriuje.
„Kurk Lietuvai“ internetinėje svetainėje galite susipažinti su virtualios buveinės įkūrimo galimybėmis Lietuvoje bei projekto santrauka.