Startuolio viza – naujas būdas ne ES piliečiui gauti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje, siekiant pritraukti inovatyvius startuolius bei talentus iš trečiųjų šalių į Lietuvą.
Nuo šiol inovatyvūs startuoliai, kurie kuria aukštą pridėtinę vertę, užsiimdami veikla, susijusia su naujų technologijų ar kitų mūsų šalies ūkio ir socialinei plėtrai reikšmingų naujovių diegimu, galės gauti leidimą laikinai gyventi Lietuvos Respublikos teritorijoje būtent šiuo pagrindu.
JPP „Kurk Lietuvai“ projektų vadovai Barbora Guobytė ir Gediminas Dilertas sukūrė konkurencingą „Startup Visa“ modelį Lietuvai, remdamiesi tokių šalių patirtimi kaip Danija, Italija ir Olandija. Rengdami siūlymus projektų vadovai konsultavosi su Lietuvos startuolių ekosistemos dalyviais, privataus verslo atstovais, bei viešojo sektoriaus institucijomis, kurie smarkiai įsitraukė, siekiant sukurti patį efektyviausią procesą, pagal kurį veiks ši schema.
Siekiant gauti tokią vizą, startuolių potencialas bus vertinamas pagal pačios idėjos inovatyvymą, verslo modelio plėtros (angl. Scalability) potencialą, komandos kompetencijas ir finansines galimybes gyvendinti verslą, bei atsižvelgus į pateiktą įmonės vienerių metų veiksmų planą bei 2 metų strategiją. Kiekvienas iš išvardintų kriterijų bus vertinamas balais ir vedamas vidurkis. Patį vertinimą atliks specialiai sukurta komisija, sudaryta iš privataus verslo, rizikos kapitalo ir verslo akseleratorių bei viešojo sektoriaus atstovų. Džiaugiamės, jog paraiškų vertinimo komisiją sudarys asmenys, kurie turi didžiausią kompetenciją įvertinti būtent startuolio įdėjos įgyvendinimo ir plėtros galimybes. Sprendimą, ar užsieniečio veikla yra tinkama atvykti šiuo pagrindu, priims VšĮ „Versli Lietuva“, atsižvelgus į komisijos išvadas.
“Žiūrint į tai, jog naujas užsieniečio atvykimo pagrindas yra inovatyvios, reikšmingos ir didelį augimo potencialią turinčios veiklos (ar jos idėjos) realizavimas bei potencialas, galima teigti, jog tai yra labai svarbus žingsnis, kuriant Lietuvoje startuoliams veikti tinkamą įstatymų bazę ir siekiant pritraukti į Lietuvą užsienio talentus bei investicijas. Siekiant plėsti palankias sąlygas talentams atvykti į mūsų šalį, reikalingas tolimesnis dėmesys startuolių vizos viešinimui ir populiarinimui užsienyje. Susidomėjimas dėl vizos jau pirmomis dienomis yra didžiulis, ypač iš kaimyninių valstybių, kurių startuoliai Lietuvoje jaučiasi gerai ir aktyviai domisi verslo perkėlimu į Lietuvą. Turime ne tik sudaryti jiems kuo palankesnes sąlygas atvykti į Lietuvą, tobulinant įstatymus ir gerinant aplinką, tačiau ir nepamiršti reklamuoti tas iniciatyvas, dėl kurių pagrįstai galime džiaugtis. „Startup Visa“ neabejotinai reprezentuoja Lietuvoje esančios startuolių ekosistemos potencialą ir tinkamai pristatant šią idėją užsienyje, gali ženkliai prisidėti prie inovacijų plėtros mūsų šalyje,“ – teigia projektų vadovė Barbora Guobytė.
Daugiau apie startuolių vizą rasite naujojoje svetainėje ir Barboros bei Gedimino projekto puslapyje.