Išmanusis telefonas ir sveikata – ar tarp jų yra kas nors bendra? Visi esame girdėję skeptiškus atsiliepimus, kad sveikata ir išmanieji telefonai yra sunkiai suderinami dalykai, kad telefonai labiau kenkia nei padeda mūsų fizinei ir emocinei sveikatai. Sveikatos gerinimo technologijos, vis plačiau atsirandančios išmaniuosiuose telefonuose, ketina šį paplitusį įsitikinimą pakeisti.
Išmanieji telefonai gali būti panaudojami asmens sveikatos būklės stebėjimui. Telefonuose integruoti akselerometrai, mikrofonai, GPS, įvairūs sensoriai leidžia stebėti daugybę sveikatos aspektų – fizinį aktyvumą, miego kokybę, širdies aktyvumą, kraujo spaudimą ir net alkoholio suvartojimą. Įvairios programėlės taip pat suteikia galimybę pačiam stebėti, fiksuoti ir vertinti savo sveikatos būklę. Tokio pobūdžio programėlės dažniausiai yra skirtos psichikos sveikatos problemoms – depresijos, streso, bipolinio sutrikimo, valgymo sutrikimų simptomų, savižudybių rizikos stebėjimui.
Mobiliųjų programėlių pagalba galima ne tik stebėti, bet ir koreguoti savo sveikatos būklę. Psichikos sveikatai gerinti skirtose programėlėse dažnai taikomi kognityvine elgesio terapija grįsti savipagalbos pratimai, kurie čia pat gali padėti sumažinti ankstyvuosius streso, depresijos ir kitų emocinių sunkumų simptomus. Šios programėlės taip pat atlieka ir prevencinę funkciją – jos edukuoja, skatina sąmoningumą apie emocinę sveikatą ir ją stiprina.
2016 gruodžio 28 d. programos „Kurk Lietuvai“ dalyvių Kristinos Medžiaušytės ir Donato Paulausko iniciatyva buvo pasirašyta keturšalė bendradarbiavimo sutartis tarp LR Sveikatos apsaugos ministerijos, VšĮ „Investuok Lietuvoje“, Valstybinio psichikos sveikatos centro ir UAB „TeleSoftas“. Šio susitarimo tikslas – sukurti ir įgyvendinti mobiliosios emocinės savipagalbos programėlės (dar vadinamo apps’o) projektą Lietuvoje. Programėlės paskirtis – suteikti pirmąją emocinę pagalbą ir galimybę stebėti bei gerinti savo psichikos sveikatą. Tai bus nemokamas ir prieinamas visuomenei savipagalbos ir psichoedukacijos įrankis. Programėlės turinį sudarys ilgalaikio emocijų stebėjimo mechanizmas, kognityvine elgesio terapija pagrįstos savipagalbos užduotys ir pratimai bei emocinę pagalbą teikiančių įstaigų duomenų bazė.